İçeriğe geç

Ait olduğun ruhla, bütünleşmişsin

Hiç oldu mu sizlere, böyle tek bedenken çoğalıyorsun. Ama öyle çoğalmak değil bu. Bir insan giriyor hayatına. Gülüyorsun. Bak güldün, bir gülüş çok şey anlatır. Tıpkı suskunluk gibi. Biriyle güldüğünde, aynı yapbozun parçaları gibi oluyorsunuz. Sonra aynı yere dalıyor ikinizin de gözleri, fakat bunun farkında değilsiniz. Aynı anda aynı şeyleri düşünebilme yetkiniz var. Oda senin gibi şarkıları seviyor. Şiir yazmasını bilmiyor pek, fakat güzel bakıyor.

Sonra, izliyorsun onu, kaşlarını, gözlerini. Olaylara verdiği tepkilere bakıyorsun. Sustuğunda ki kelimelere, ses tonunu sonra. Ama en çok sana nasıl baktığına. Düşünceleri değiyor düşüncelerine. Sanki aklının ucundan bir his geçse, sana haber veren bir melek var. Dünya tek kalıyor, siz ikiniz.

Diyorsun ki, buraya kadar mı ? Öldüm de cennette miyim ?
Hala düşünüyorsun. Bunları yaşayacak kadar hak ettin mi mutluluğu ?
Sonra boşverip yaşıyorsun. Hatta öyle bir yaşıyorsun ki, İliklerine kadar.

Güçlü insanları bir akıntı öldürmez, okyanuslar da öldüremez. Güçlü insanların tek zayıflığı aşktır. Geçmiş olsun bir aşkın gölgesinde kaybolmuş kahramanlarımıza.

Hiç kayboldun mu ? Sokaklarda. O kadar cesaretin oldu mu ? Bir yükseklikten atlayacak kadar, bilemedin yüksek sesle şarkı söyleyecek kadar.

Bir insan çocukluğu kadardır. Bir yanı boşluktur insanın. Kitapların arasına bakar parçasını. Okudukları iyi hissettirir, ama sarmaz. Çünkü insan kendini sayfaların arasında göremez. Hatta burada da bulamaz. Fakat anlar, yürekten anlar. Bir insan kendini nereye baksa göremez. Bulamaz. Ayna da hele. Gözlerimizin içine baksak, yine göremeyiz derinleri.

Bir el tutar, bazen annemiz bazen babamız.

Şunu öğretir hayat. Sen kendini bul, kendine aitsin. Ruhunu insanlarda arama. Bazen bir arkadaşın olacak, herkesden öte, dünya bir yana o bir yana olacak. Birlikte yürüyeceksiniz, dahası ağladığında ağlayacak. Ona koşacaksın canın yandığında. Bu özeldir. O bile yaksa canınını yine de o sarsın istersin yaralarını. Beraber uyuyacaksınız, fakat her seferinde biriniz daha erken uyanacak. Bu da hayatlarınızın birbirinden farklı olduğunun ufak bir kanıtı.

Gidecek o sonra. Ruhsuz kalacaksın. Seveceksin, aşık olacaksın. Bu aşk değilmiş diyeceğin olacak. Yalanlara inanacaksın. Bilemedin aldatılacaksın.
En fazla da öleceksin işte. Olsunn. Olsun ne yazar, en fazla bir şiire mal olur .
Korkmak mı ? Sevgilim defalarca düşen bir çocuk yürümekten korkmaz. Düşmekten de öyle. Oturup sana düşmenin kitabını da yazabilir. Sevmeyi de öğretebilir tabi istersen.

Biz insanlar, kırıldık, kırıldıkça kırıldık. Bir arakadaş edindik hayatımızda. Sonra bir sevgili edindik. Göğü ve denizi gözlerine sığdırdık. Buna aşk dedik.
Sonra mı ? Evlenme fasılları ve çocuk. Bu sefer insan çocuğunu sevdi her şeyden çok. Çünkü hayata bahşettiği en büyük mucizeydi insan için. Her bir parçası kanındandı. Gördüğü bir kısmı kendisiydi aslında. Kendi çocukluğunu gördü. Kendi kırıklıklarını. Yapamadığı, yaşayamadığı ne varsa çocuğunda olsun istedi sonra.

İstediği gibi olmadığında kızdı öfkelendi. Oysa onun hayalleri seninkinden farklı ki.

Sonra, çocuktan vazgeçip torunları daha çok sever insan.

Bazen hayatı sever. Çoğu zaman ise yerle bir eder.

Yer edilmiş, yerle bir edinilmiş sevgilerin eseri ruhumuz.

Şimdi tekrar bak ruhuna, nerede gülebiliyorsan. Oraya aitsin. Birini sevmek kolay iş, aynı anda gökyüzüne bakın bu daha zordur.

2 Yorumlar »

  1. Sevmek güzeldir, Aşık olmak güzeldir ama en zoruda yürütmektir bir ilişkiyi! Hep kalbinden geçtiği gibi anlatmışsın, hatta ayrılıkları bile güzelmiş gibi anlatmışsın oysaki bazı aşklar nefrete dönüşebiliyor, benim aklımda kalan aşklarımda var, yüzünü bile görmek istemediğim de var. Bu aşk nasıl bir şeyse bir anda geliyor kimini kör, kimini deli ediyor mantık hiç olmuyor, zamanla anlıyorsun doğrumu değilmi. Ama gelişi gibi gidişi kolay olmuyor, acılar ve izler bırakarak gidiyor, dinlediğin şarkılar değişiyor, bakışların değişiyor hep yere bakıyorsun, kafanı kaldırmak istemiyorsun. Kısır döngü, doğru insanı buluncaya kadar yaşıyor insan bunları, bulamayınca? Sonuç ben 🙂 🙂

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: