İçeriğe geç
Reklamlar

Gurur

Hiç çok sevdiğiniz bir şarkıya küstünüz mü ? Başkaları dinliyor diye. Bu yüzden artık dinlememezlik ettiniz mi ? Hayatta çok sevdiğiniz bir şey söyleyin. Bisiklete binmek diyelim. Özgür hissediyorsunuz kendinizi. Bir gün bir yere çarptınız, dengenizi kaybettiniz. Düştünüz. Düştünüz diye, sevdiğiniz şeyi yarı yolda bırakır mısınız? Kendiniz olmaktan bu kadar vazgeçer misiniz ? İş yerinde bir başarısızlık sizin gözünüzde ne manaya gelir ?
Aile üyelerinden biriyle tartıştığınızda konuşmamanız kaç gün sürer ?
Biri size yanlış yaptığında, bunu ona ödetir misiniz ?

İşte gurur bu saydıklarımın hepsinin içerisinde biraz bulunur.
İnsan vazgeçer. Aslında istediği çok farklıdır fakat vicdanı ağır basar. Geri kalmasını söyler.

Gurur her konuda iyi midir ? Sanmıyorum. Bazen gereksizdir. Gurur kötü bir ayrılıktır. Kara kedidir hayatın. Hele ki sevdiklerinizle aranıza girdiyse, boğazınızda mutlaka bir düğüm olarak kalır. Fakat içinizden bir adım atmakta gelmez. Neden ? Karşınızdakinden bekliyorsunuz adımı ? Siz atmıyorsunuz. Atsanız ne kaybedersiniz ? Belki biraz daha fazla üzülürsünüz. Üzüntüler geçer unutmayın. Gururun acısı hafiflemez ama.

Peki adım atmadınız diyelim bu sefer ne kaybedersiniz ? Ha işte orada sanırım çok şey. Dahası mı var ? Sevdiğinizi kaybedersiniz. Bir çabanız olmaz. Ona onu sevdiğinizi hissettirmeniz gereklidir. Bu insan olmanın en güzel yanı, neden sevgiyi, değeri bu kadar göz ardı ediyorsunuz ki ?
Ölüm var, ölüm. Ya siz kapısını çalmadan ölüm gelip alırsa, hastalık alırsa. Bir şey olsa, ilk koşacağınız insanlara sırtınızı dönmeyin.

Bırakın onlar size sırtını dönsünler. Hatalı bile olsalar, haklı bile olsanız kapıyı kapatan olmayın hayatta. Pişman olursunuz.

Hayatta hep güzel an olacak diye bir şey yok tabi. Fakat devamı iyi değildir.

Gurur da yerine göre diyelim. Mesela biri sizi defalarca kırıyor. Sürekli kötü sözler söylüyor. Üste çıkıyor. Değer vermiyor. İnce düşünmüyor. Sizi günden güne eksiltiyor. Neden yanında durasınız ki. Sizden önce harekete geçer bünyeniz.

Siz farkındalıksınız. Hayat geçer, anılar geçer, ruhunuz, vicdanınız., mantığınız bu anları yaşar.

Hissedersiniz, acıyı tatlıyı, bir köpeğin arkanızdan koşmasını, yanınızdaki nefesi hissedersiniz.

Ama asıl önemli olan, yaşananların farkında olmak. Bana çok olur. Sanki benden önce benliğim karar verir her şeye. Bir hisler körelir ki, vazgeçerim. Ama neden vazgeçtiğimi hiç bir zaman anlamam. Zaman geçer, bir şeyler daha yaşarım o zaman anlarım. Demek ki bu yüzdenmiş. Bazen hisleriniz sizin adınıza karar verir. Ya geçmiş için yada gelecek için.

Gurur da hislerinizden bir tanesidir. Sadece şunu düşünün. Eğer yüzüne bakmadığınız, kırdığınız kişi, bir sebepten dolayı konuşmadığınız kişi, yarın yanınızda olmasaydı ne olurdu ? Bu pişmanlığa dayanabilir miydiniz ? Ona göre adımı atın. İlk adımı kimin attığı hiç önemi yoktur. Siz zemini hazırlayın.Yol kendisi gelecektir. Eğer hala çabanıza rağmen sizinle barışmıyorsa. Kaybeden odur. Siz denediniz. Ve bu sizden hiç bir şey götürmedi. Aksine ben denedim, çabaladım demeye yüzünüz olacaktır.

-Sevdiğim birine ithafen.

Reklamlar

1 Yorum »

  1. Seni gerçekten çok taktir ediyorum, hemen hemen bütün insanların yaşadığı ve hata yaptığı halde farkında olmadığı şeyleri bulup yazıya döküyorsun ve belkide her okuyan evet ya doğru ben bunu neden farkedemedim diyordur. Sanki bundan önce uzun bir hayat yaşamışsın yeniden dünyaya gelip o tecrübelerini yazıya döker gibisin. Gelelim gurur meselesine, bahsettiğin gibi ilişkilerde gurur meselesi yapıyoruz, yaptık da ve belkide yapmaya devam edeceğiz, her seferinde pişman olsakda! Günlük yaşantımızda da engel olduğu oluyor, yardıma ihtiyacı olsada ben o adamdan yardım istemem diyebiliyor, Baban la küslüğün bir hafta olmuş! Baba kız arasında baya uzun bir süre bence özellikle aynı çatı altında yaşıyorsanız, sebebini soramam haddim değil ama eminim baban senden daha çok üzgündür. İnşallah fazla uzun sürmez.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: