İçeriğe geç
Reklamlar

İnsanların arkanızdan konuşmaları..

Hemen hemen her yerde olan talihsiz bir konudur bu. İnsanlar kendi hayatlarını bırakıp sizinkiyle uğraşırlar. Aslında bu uğraş onları tatmin eder. Kötü olan bir konuyu dile getirmek onların egolarını okşar. Ama geçicidir maalesef. Yaptıklarıyla kalırlar. Ellerine hiç bir şey geçmez. Üstelik kimin arkasından konuşulduysa er yada geç kulağına gider. Eee yerin kulağı vardır. Bugün dostun, yarın düşmanın olur. İnsan kendi ateşinde kavrulur.

Üstelik, geçmiş bitmiş bir konuyu güne çıkarırlar. Hatlarınızı gözetirler. Zevk alırlar. Siz düştüğünüzde gülerler. Gün boyu sizi izlerler. Çünkü yapacak önemli işleri yoktur. Bir insan kendini geliştirse zaten insanlara bakacak zamanı olmaz. Kafası hiç bir zaman boş olmaz.

Çevrenizin yüzde seksenini düşmanlarınız oluşturur. Ama bu iyidir. Hatalarınızı çabuk öğrenirsiniz. Çabuk büyürsünüz. Kime güveneceğinizi anlarsınız. Dostunuzu ve düşmanınızı anlarsınız.

İş sizden geçmiştir zaten, siz güvendiniz eğer boşa çıkarırlarsa bu onların kaybedişi olur.

Tek yapmanız gereken ne mi ? Eğer ki arkanızdan konuşanı duydunuz. Gidip yüzüne söylemekte bir nevi ders olur, fakat hiç onun seviyesine inmeyin. Hatta mümkünse daha çok hata yapın. Mümkünse dilediğiniz gibi yaşayın. Umduğunuz kişi olun. Onlar sizin hayatınıza erişemeyecekler bile. Pencerenize bakıp, ağlayacaklar.. Dış kapının bir mandalı ne kadar önemli olabilir ki hayatınızda ? İnsanların yerlerini biliyorsunuz, sizin için değeri olmayan bir insanın söyledikleri sizi üzmesin aksine sevindirsin. Doğru yoldasınız demektir.

Unutmayın, eğer arkanızdan konuşan varsa bu sizi çekemedikleri içindir. Ve bu gerçekten iyidir. Onlardan daha kültürlü daha güçlüsünüz demektir. Onlar bunu bildikleri için korkarlar. Ve hatalarınızı gözetmeye başlarlar. Kimin bir hatası diğer kişinin yükselişi olabilir ki ? Öyle bir şey yoktur.

Tek yapmanız gereken, insanların ne söylediğini dinlemeyi bırakıp kendinize, hayatınıza odaklanmanız. İşinize ve hayallerinize. Dostunuz 3 parmağı geçmesin. Ve kimin dost kimin, düşman olduğunu zamanla anlayın.

Siz kendinizi geliştirin. Siz geliştirdikçe arkanızdan daha çok konuşacaklardır. Hata yaptığınızda sevineceklerdir. Olsun sevinsinler. Bir hatanın çok şey kazandırdığını bilmiyorlar.

İleride çocuğum olursa veya birini eğitirsem ona ilk söyleyeceğim şey hata yapması gerektiğidir. Denemesidir. Denemekten korkmaması. Hatalarla büyür insan düşe kalka. .

Size tavsiyem, kimsenin arkasından konuşmayın. Konuşacağınız daha önemli konularınız olsun. Kimseyi çekiştirmeyin. Sevmeseniz bile. İnsanlar yanlışlarıyla güzeldir. Farklılıklarıyla. Bir gün gelir, arkasından konuştuğunuz kişi size kapısını açar utanırsınız. Hele ki yüzüne baktığınız birinin arkasından konuşmak size hiç bir şey kazandırmaz. Bunu aciz insanlar yapar.

Bunun yerine yüzüne söyleyin. Bilsin.

Size ikinci tavsiyem, hayallerinizi kimse bilmesin. Dalga geçeceklerdir. Yaptığınız işi bile küçümseyeceklerdir. Bana çok oldu. Dergide genel yayın yönetmeni oldum, dalga geçtiler. Yazarlık üzerine paylaşımlar yaptım. Bariz herkes biliyordu edebiyata olan düşkünlüğümü. Yine dalga geçtiler ‘sen yazar değilsin’ dediler Edebiyatla alakası yok dediler. Bunu hayatında tek kitap okumamış olan kişiler söyledi. Kitap okumama şaşırdılar. Okumuyor çizip geçiyor dediler. Desinler. Bu dedikleri beni hiç bir zaman geri taşımadı. Ne yaptıysam kendim için yaptım. Hep bir adım ileri gittim. Bir kelime fazla yazdım. Bir kelime fazla okudum. Bunları duyup sadece gülümsedim. Cevap vermedim. Daha çok hırslandım. Ben başardıkça deliye döndüler. İleride görüşeceğiz. Ben biliyorum kendimi. Sandığımdan daha güzel olacak yazarlık işi.

Hayatımın sadece dış kısmında olan kişiler benim için önemsizdir.
Sizde öyle takmayın aksine bu sözler sizi hırslandırsın.

Hayallerinizi, duygularınızı ve özel hayatınızı açmayın insanlara. Hele ki aşk hayatınız. Maydanoz oluyorlar. Üzerine de sarımsak doğruyorlar.

Bu insanlar yarın öbür gün hayatınızda olmayacak. Kaliteli insanlar biriktirin. Ve saygılı olun. Her insan bir değildir evet. Size saygıları olmak zorunda. Çizgilerinizi belirleyin.
Ben bu konuda fazla tolerans gösteririm herkese. Bana küfür etseler bile bir şey demem. Aşırı sakin bir yapım vardır. Her ne kadar benim hoşuma gitmese de olması gereken bu. Bana çok şey kazandırdı bu karakterim. Yanlış yerde konuşmadım hiçbir zaman. Kötü konuşmadım. Ha kötü tarafımda var. Eğer kendi doğrularıma inanırsam kim olursa çiğner geçerim. Öyle de gözü karayım.

Güven önemli bir konudur. İnsanların size geldiği kadar gidin onlara…
Güven bir kez kırılır. Zamanla uzaklaşırsınız zaten. Hisleriniz ne derse onu yapın. Hisleriniz size acı çektiriyorsa, yanlış yoldasınızdır.


Ve ne olursa olsun, kendiniz olmaktan. Sevdiğiniz şeylerden vazgeçmeyin. İnsanlara rağmen. Bu hayatı onlar konuşsun diye yaşamıyorsunuz. Gerektiğinde susturun. Ama mutlu olun.

Reklamlar

2 Yorumlar »

  1. Birinin arkasından konuşmak, çekiştirmek, alay etmek! bizim insanımız işi gücü bırakıp dedikodu yapmaya bayılır, ama bilmezlerki başkası hakkında seninle dedikodu yapan sen gidince seninde arkandan konuşacaktır. Umurumda olmaz konuşsunlar, alay etsinler, ama en sevdiğin, en güvendiğin kişiler yapınca çok zoruna gidiyor insanın.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: