İçeriğe geç
Reklamlar

Edebiyat ‘uzay kadar uçsuz bucaksız’.

Merhabalar herkese..
Nasılsınız, günleriniz nasıl geçiyor.
Daha önemlisi ‘keyfiniz nasıl’ ?

Kötüyse, iyiye yoralım. Olumlu olun. Güzel düşünün. Yanınızdakilerin tadına varın. Hayal kurmaktan vazgeçmeyin ve en önemlisi, çocuk ruhunuzu kaybetmeyin..

Bu aralar size önerim, havalar soğuyacak son sıcaklar, dışarı çıktığımda her kafe tıklım tıklım doluydu. Kışın zaten kafelere ve sinemalara gidiliyor. Benden size bir tavsiye, doğayla iç içe olun, bir hafta sonu da kafede oturmayın. Standartları aşın, oturun çimlere arkadaşlarınızla çekirdek yiyin. Kitap okuyun, sahil kenarında dolaşın. Yeni yerler keşfedin. Şehrinizden bir kaç km uzağa gidin. Yakın şehirleri gezin. İnanın bu size öyle bir enerji depolayacaktır ki..


Şimdi asıl konumuza gelelim, Edebiyat severler ve yazmaya aşık kişiler buraya lütfen..

İnsan geçicidir, takvim geçici.. Bir zaman gelecek biz olmayacağız, hata Dünya üzerinde bizi tanıyan kimse olmayacak. Fakat sözlerimiz olacak. Dolaşacak günden güne. Biz çürüsek, toprağa karışsak. Düşüncelerimiz yeşerecek..

Bir ağaç, bir düşünceyle buluşacak..

Yazmak budur arkadaşlar, yazmak asla para çıkarı uğruna güdülen bir iş olamaz. Bir iş bile olamaz.

Yazar, her kelimesinde yeni bir Dünya yaratır, siz okuyucuları da içerisine çeker. Yoktan var eder. Sihirle, ilhamla..

Benden ufak bir tavsiye, yazar olun veya olmayın her insanın içini dökmesine ihtiyacı vardır. Zor zamanlarınızda, huzursuz olduğunuzda, bir konu sizi mutsuz ettiğinde sadece yazın. İzin verin kelimeler dökülsün..

İsterseniz, an ve an anlatarak yazın, isterseniz küfür edin, isterseniz aşkınızı itiraf edin, isterseniz de üstü kapalı şekilde sadece duygularınızı anlatın..

Ben hepsini yaptım. Sonrada yırtıp attım.
Ufak ufak parçalayın.

İyi gelecektir. Çünkü içinizdeki huzursuzluğun bir kısmını kağıtla paylaştınız. Daha doğrusu, kendi okuyucunuz oldunuz..

Benim hikayem böyle başladı arkadaşlar, ben eğer mutsuz olduğumda yazmasaydım anlamayacaktım..

Şimdi yazar olmayı düşünenler için devam ediyorum..
Yazarlık sonradan edinilmez. Her meslek öğrenilir ama sanat öğrenilmeyen, taklit edilmeyen tek konudur..

Sanatçı, doğuştan gelir. İçerisindeki hassas dünya doğuştandır..

Sadece, hayal gücü önemlidir. Hayal gücünü genişletmek adına bir blog daha yazarım..

Ama dediğim gibi, gerçek bir yazar, karakterindedir.

Yapması gereken sadece kendisini geliştirmesi, bol bol kitap okuması gereklidir. Hatta o kadar çok kitap okumalı ki, okumadığı kitap kalmamalı. Her tarza girip çıkmalı. Her konudan bilgisi olmalı. Tarih, psikoloji, kişisel gelişim, roman, makale, şiir. Aklınıza gelebilecek her tarz kitap..

Ve yazar, ilk kendini tanımalı. Başarılı bir yazar olmanın altın kuralı kendi tekniğini bilmek, öznellik. Öncelikle hangi tarza daha yakın olduğunuzu bilmek önemlidir. Şiir, deneme, röportaj, makale, roman, öykü. Hepsi birbirinden farklıdır. Ben mesela asla roman yazamam, tıkanıp kalırım. Devamı gelmez. Betimlemem iyi olsa da bir yerde tökezlerim.

Kendinize has yazı biçimini bulduğunuzda, o tarz kitaplar okuyun bir bilgi edinin. Farklılığı görün..

Ve öz olun, samimi olun. Gerçekten karşınızda samimi dostlarınız varmış gibi hissedin. Oturup karşılıklı sohbet ediyormuş gibi. Arada kendi iç dünyanıza inin. Ve asla korkmayın, kim ne diyecek. Yakınlarınız yazdıklarınızdan dolayı kızacak.. Bunlar çok önemsizdir. Yazmak cesaret işidir..

Ve bir yazar, çevresinden, insanlardan hep bir çakıl taşı alır, her insandan bir hatıra. Birleştirir de yazar.. Bu yazdıklarımın sebebi, yaşadıklarımdır. Çevremdekilerin sözleridir. Bunun için minnettarım herkese. Hatta kırıp atsalar bile..

Yazarlık, kutsal bir meslektir. Ki o kadar kutsaldır ki, bir papazdan ve bir cumhurbaşkanından daha değerlidir. Çünkü her insana dokunur. Milyonlara dokunur. Bir papaz, bir dindar söylediği onca sözle bile insanları yola getiremez. Bir siyasetçi de söz verdiği gibi dürüst olamayabilir..

Fakat yazarlar, döktükleri insani duygulardır. Haksızlığa boyun eğmezler. Ve tanrıyla çok uğraşırlar. Zaten yazarların ya tanrıyla ya insanlarla işi olur.. Düzensizliği düzeltmek için..

Benden ufak bir tavsiye, eğer bir edebiyatçı olacaksanız, meslektaşlarınıza sahip çıkın. Eleştirmeyin. Tamam günümüzde her insan yazar ama bilin ki, yazmak okumaktan daha zordur.

Maalesef edebiyatçılar arasında bir çatışma oluyor.

Son olarak vazgeçmeyin, bu istediğiniz ne olursa olsun. Bugün böyleyse yarında böyle olmak zorunda değil. Denemekten, hata yapmaktan korkmayın. Sonu ne olursa olsun, denedim demek dünyanın en güzel tecrübesidir.

Yazdıklarınızı beğenmiyor olabilirsiniz. Bırakın buna okuyucular karar versin. Sandığınızdan daha çok potansiyeliniz olabilir. Sevdiğiniz işi yapın. Sevdiğiniz yerde olun. Eğer huzurluysanız gerisi kolaydır. Başarısızlık düzeltilir, başarı başarısızlıklar sonucu oluşur.. Bunu unutmayın..

Ve son olarak, kendi editörünüz olun. Yazın sonra defalarca okuyun. Hatalarınızı düzeltin. Bir kelime çıkarın, bir kelime ekleyin. Şiirleri genelde bekletin. Yazdıktan bir hafta sonra yine okuyun. Yine düzeltin.

Gerçekleri yazmaktan korkmayın. İçinizi dökmekten çocukça olsa bile, ki bu her insanın yapamayacağı bir konudur. Bunu yapıyorsanız gurur duyun kendinizle..

Eğer gerçek bir yazarsanız, etrafı gözlemleyin. Fakat drdektifler gibi değil. Bir insan olarak. Hissedin. Hisleriniz daimi ön planda olsun. Kar yağışının bir ilişkinin sonunu. Mutluluğu, dostun ne demek olduğunu.. Bir yazarı ileri götüren sonbaharda bile farklı duygular hissetmesidir. Çoğu kişi mevsim der geçer ama siz oturup şiir yazarsınız..Umutla kalın.

Sevgilerimle…

Reklamlar

4 Yorumlar »

  1. “Yazmak budur arkadaşlar, yazmak asla para çıkarı uğruna güdülen bir iş olamaz. Bir iş bile olamaz.” Kesinlikle.
    * Romana karakter, şiire zaman gerek.
    Faydalı bilgiler için teşekkürler.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: