İçeriğe geç
Reklamlar

İlham olan her şey.

Bakarsın alırız iki parça eşyayı bavulumuza gideriz sonra. Ama öyle çokça kıyafet değil. Sadece en sevdiğin kıyafetleri.

Bir harita gerekli bize. Ve ufak bir defter. Her şehirde kendini yazmak için. Her şehri şiirlere sığdırmak için..

Şarkı listesini de değiştirmek gerek şimdi. Şarkısız yol mu olur ? Öyle her zaman dinlediğimiz müzikler olmasın ama.. İlk defa tanışalım. Tarzımızı değiştirelim. Hareketli olsun biraz. Bir fransız müziği olabilir veya kovboyluları anımsatabilir.. Geceleri slow dinleriz korkma.

Zaten, bir yol, bir yıldızlar vede şarkılar olacak.. Arada direksiyonu değiştiririz. Sen uyursun, ben sürerim. Arada sana bakıp, sonrada gökyüzüne bakarak şükürler ederim. Uyurken meleklere benzediğini de eklerim şiirlerime.

Ah nasıl unuturum. Kitapta gerekli. Keşke kütüphanemi alıp gitsem buralardan. Ama ne yazık ki insan bırakmak zorunda kalıyor her şeyi.. Kitaplarından sadece en sevdiklerini alabiliyor yanına.. İnsanlardan da öyle..

Anıları da bırakıyorsun ya en kötüsü bu. Artık yürüdüğün sokaklar değişiyor. Aileni bırakıyorsun ne olsun. Kendini bırakıyorsun. Bak değiştin bile. Artık, yepyeni dünya bizimle. Çiçekleri, ekosistemi, insanları farklı olan bir yere…

Uzaklara aşık kişileriz.. Uzaklara dalan, her şeyi varken bile özgür olamayan kişileriz biz..
Biz sadece birbirimizde özgürleşiriz, sadece uzaklarda mutluluğu yakalayabiliriz..

Peki nasıl bırakacağız her şeyi geride.. Bu veda epey zor olacak. Vedayı sevmeyen kişiler için baya zor olacak..

Her şeyden öncesi bir pasaport gerekli bize. Ah bir de bavul. Bavulu olmayanlar alıp başını gidemez. Nasıl bunca sene bir bavul edinmemişim hala aklım almıyor.

Gökyüzünü de alır mıyız gittiğimiz her yere..
Hayır hayır ben bildiğim gökyüzünü isterim oda gözlerinde zaten.

Farklı bir yere aitiz. Biliyorum. Öyle paramız yeter mi diye düşünme sakın. En fazla sen gitar çalarsın, ben şarkı yazarım. Emin ol bulunduğumuz yerden daha fazla değer görürüz.

Bakarsın belki Hindistan’da evleniriz. Beyaz bir elbise giyerim ben, kafama da hasırdan bir şapka. Sende renkli şort üstüne beyaz gömlek. Nasıl olsa tatildeyiz unuttun mu ? Hem balayını da bedavaya getirmiş oluruz..

Hem balayı hem evlilik. İkisi bir arada.. Öyle ev almak zorunda da kalmayız. Bir çadır, bir harita ve şiirler evimiz olur.

Çokça insan tanırız. Bize düğün olur.

Ama öyle herkes gibi gezmeyelim. Biz sokakların olalım. Kaybolalım sokaklarda. Ait olduğumuz tek yer birbirimiz olalım. Tek yuvamız orası olsun..

Tırmanalım seninle, dağlara. Bazen de bir gemiyle okyanusa açılalım. Düşünmek zorunda kalmayalım, yarını. Kaybedecek hiç bir şeyimiz olmasın.
Bir dünya kuralım, uzaklarda..

Dünü de.
Baştan yazalım işte..

Telefonsuz bir adaya düşelim. Telefon olmadan nasıl dayanırım bunu bilmiyorum..

Öyle lüks yerlerde yemek yemeyelim. Bazen kendi yemeğimizi kendimiz yapalım. Düşünsene dünyanın bir ucunda menemen yaptığını… Bazen de küçük dükkanlarda yemeğe çıkalım seninle. Sahil kenarında bir restoranda balık yiyelim. İlk defa rakı içelim o gün, sözüm var kendime sevdiğim adamla karşılıklı içeceğim diye.. Belki arkadan da keman çalar..

Sonra de gece denize girelim. Her sahil kenarında geçelim. Her okyanustan bir deniz kabuğu toplayalım. Her aldığımız deniz kabuklarını, taşları aynı kavanoza koyalım. Ama asla bilmeyelim hangisi hangi denizden, hangi şehirden geldiğini..

Gösteriş yapmayalım asla, gezdik demeyelim. Bu gezmek değil yaşamak biliyorsun sende. Her sokakta anılarımızı bırakmak. Sadece sen ben ve tanrının şahit olacağı anılar..

Bir çocuğa dondurma alalım sonra. Oyunlar oynayalım onlarla. Seksek, saklambaç.. Gördüğümüz her insanla muhabbet edelim. Sarılalım. Sarılmanın ne olduğunu öğretelim. Samimiyetin, yabancıların arasında da olacağını anımsatalım.

Bir fotoğraf makinesi gerekli bize. Ama unutma en güzel anıları kaydedemez makina. Yani yine bize özel olacak. Olsun bir kitap çıkarırız bundan. Konu olur..

Bir gün opera dinleyelim. Bir gün sokakta dans edelim. Ah sokakta dans etmek için kırmızı bir elbiseye ihtiyacım var. Keman çalmayı da çok istemişimdir. Yolculukta öğrenemez miyim sanki..

Yıldız kayar belki üstümüzden. Ben dilek hakkımı sana veririm. Yağmurların altında ıslanırız. Belki gökkuşağının başladığı noktada oluruz. Belki bir bavula bile gerek kalmaz. Belki şarkı listesine de. Ben şarkı söylerim sana… Öyle sesim iyi değildir ama hiç şarkı söylemediğim için de bilemeyiz.. Belki, yıldız kaymasına gerek kalmaz. Belki dilek gerçek olmuştur..

İnsan, insanın gözlerine baktığında bunların her birini içinde hissediyorsa, zaten küçük bir seyahate başlamış demektir.

AŞK’TA YOLUNUZ AÇIK OLSUN..

”ʻAʻohe ala iaʻu”

Reklamlar

6 Yorumlar »

 1. Çok daha iyi hayaller duydum, gördüm inanmazsınız.
  Elbet güzel olur bir bavul sahibi olmak hem de bavulla yapılabilecek tek şey gitmek değilken.
  Yılmaz Erdoğan’ın bir şiirinde geçiyor hani “Her şey yapılabilir bir beyaz kağıtla” evet, evet tam o ses tonunda. Velhasıl pek çok şey yapılabilir bir güzel bavulla, güzel dostluklara masa, güzel insanlara yastık ve daha neler neler, anlatırım bir ara.
  Şimdi yazılacak onlarca şey var.

  Hayallerinizde kalmanız ve yoldan şaşmadan harfleri dizmeniz dileğiyle yol kenarlarına.

  ” Aia nā ala no nā kānaka a pau ” 😊

  Liked by 1 kişi

  • Herkes için yollar var 🙂 Gülümsetti. Çılgın olan tek şey benim kadar çılgın olmanız 🙂 Hayal evet kurulur, yıkılır sonra yine kurulur. Her şeyin yeri ve zamanı vardır demiş hayat. Çoğunlukla sabırsızız.

   Liked by 1 kişi

   • Tevratta Vaiz bölümünde bir ayet var, diyor ki “güneşin doğuşunun zamanı var, batışının zamanı var.” Fakat zamanı olan herşeyin bir amacı var. Oysa siz dalgın gibisiniz, amaçsızlık…. Belki, ama yorgun aynı zamanda. Şaşırttı. Çok zamandır tek seferde anlayacak kadar kafası açık, bu kadar kapalı konuşacak kadar meşgul birine rastlamamıştım. Tanıştığıma sevindim.

    Liked by 1 kişi

   • Çok güzel konuşuyorsunuz bende sevindim bu sözlerin bana dokunduğuna.. 😊 İnsan hep böyle değil midir ? Kapalı kutu gibi. Matruşka. Asla anlayamazsınız oda kendisini çözemez zaten. Sadece yaşarız. Tepeden baksak (tanrının bakışıyla) belki daha net olurdu her şey, fakat kendimizi asla görmeyiz içeriden dışarı doğru bakarız. Olaylar çevrede gerçekleşir içeri de yansır…

    Liked by 1 kişi

 2. Ne kadar güzel hayal kurmuşsun, ama işin güzel tarafı ney biliyormusun? ben bu yazını bitirinceye kadar, hem okuyorum hemde kafamda şu düşünce dönüyordu, Buse hiç kitaplardan alıntı yapıp yazmadı bu gün ne oldu diye! sonunda anladımki bunlar senin hayalin, senin yazın. Sen yazar olmuşsun Kitapçılarda raflar senden haber bekliyor. İster şiir yaz, ister roman yaz, istersen roman yaz aralarına şiir koy ama yaz artık. Mükemmel olmasın, güzel olacağından eminim, belki ikincisi ya da üçüncüsü mekemmel olur ama o da olur.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: