İçeriğe geç
Reklamlar

Kadın,

Kadınlar neden çok konuşurlarken, konuşup söylemesi gereken yerde susup erkeğin anlamasını bekler ?

Kadın ve iç dünyası… Kadınların kafasının erkeklerin kafasından ziyade daha karmaşık olduğunu tüm bilim dünyası kabul etti. Kadınların aklı, ruhu, kimliği çok farklıdır. Erkeklerin de öyle.

Erkekler daha sabit fikirlidir. Nettir. Karmaşık konulara girmezler. Elbette bakış açıları çok güzeldir. Sadece erkekler olayın tek tarafından bakarlar. Ya siyahtır, ya beyazdır. Ya doğrudur, ya yanlıştır bir erkek için. Öyle derinlere çok inmezler.

Kadınlara gelirsek. Derinlerdir kadının bulunduğu yer. Hatta bir okyanustan daha derin. Erkekler netken, kadınlar hiç bir zaman net olamamıştır. Bir erkek kıyafet alırken, beğenir, dener ve alır. Kadın öyle değildir. İlla on tane dener. Her birinin kusurunu ölçer. Fiyatını, kalitesini.


Yani kadın iç dünyasında, kalite kontrolcüdür. Fark etmeden, kafasında tartar. Bir olaya dört farklı yerden bakar. Duyguları da net değildir. Sürekli değişir. Kadın erkeğin aksine daha kırılgandır.

Anlaşılmak ister. Anlaşılmayı aslında tüm insanlık ister. Şairler kaç kere şikayetçi olmuştur bu durumdan. Şiirlerini anlayan çıkmadı diye.


Neden susar bir kadın?
Sizce kadın en çok ne zaman konuşur ?
Kızdığında, kırıldığında, mutluluğunda ?

Bana kalırsa, konuşan kadından korkmayın. Çünkü gün gelir hasret kalırsınız, kadının ses tonuna.
Bir kadın, haddinden fazla konuşuyorsa. Rahatsız oluyorsanız, susturmak çok basit. Çekip sarılacaksınız.


Ve aslında daha önce de bahsettim. Kızılan bir konunun dışında aslında gerçek konu. Normalde yansıtamayız. Net olamayız. Hatta bizler bile çoğu zaman psikolojimizi, ruh halimizi anlayamayız. Biz anlayamazken karşımızdakinin anlamasını bekleriz.

Kural 1: Anlaşılmak istiyorsan, anlatacaksın. Paylaşacaksın dünyanı. Diğer türlü kimse büyücü değil ki akıl okusun…

Kural 2: Her zaman kafanı kurcalayanı yapacaksın. Mesaj atmak geliyorsa içinden atacaksın. Seni seviyorum demek geliyorsa diyeceksin. Sorun varsa, söyleyeceksin. Eğer yapmazsan kafandaki tilkiler rahat bırakmaz. Sürekli konuşurlar. Sürekli düşünürsün ve olay büyür. Yapıp kurtulmak insanın iç güdüsünü iyileştiriyor. Serbest bırakıyorsun düşüncelerini. Rahatsız eden bir konu olmuyor. Cevap fark etmez. Sadece rahatsız eden bir duygunun sizden çıkması için belirtin. Korkmayın.


Kadınlara geri geliyorum. Neden susarlar ? Aslında kadın susmuşsa bitmiştir. Kadın normalinden farklı hareket ediyorsa bitmiştir. Kendi hayatına bakıyorsa bitmiştir. Sizi ne kadar rahatsız ederse, üzerinize düşerse, hatta bazen kızarsa o kadar çok seviyordur.

Ben kimi zaman, hiç önemsemediğim insanlar oldu. Hatta şikayetçilerdi bu konudan. Bazıları;”Ben seni kıskanıyorum, merak ediyorum, ama sen merak etmiyorsun, ben yazmazsam yazacağın yok.” Derlerdi.

Kesinlikle değer meselesi.

Suskunluğu iyi bilirim aslında. Fakat asıl ayrılık, suskunlukta biter. Geri dönüşü olmaz. Çünkü kadın umudundan kesilir.

Böyledir kadınlar, kelebeğe benzer. Eğer istediğinizi vermezseniz. Mutlu edemezseniz. Kaçar gider. Ölümü pahasına bile olsa. Kadın vazgeçmeyi iyi bilir. Zamanında sevdiği için, kendini hiçe saydığı gibi. Akıllanınca da, sevdiği kişiyi gömer.


Bir daha bahsi bile geçmez.

Bir kadının şimdi konuşması mı daha iyidir yoksa susması mı ?

Kadın özgürlüktür. Eğer özgür hissetmezse mutlu olamaz. Kendi olamazsa. Olmamayı tercih eder. Her kadın yaşamak ister. Evlenene kadar babasının kuralları, evlendikten sonra kocasının kuralları olursa bu kadın ne zaman yaşayabilir ki ?

Kadın olmanın altın kuralı zerafettir. Topukludur. Etektir. Kadınsı olmaya namussuz denilecekse, bizler de adamlığı sokaklarda aramayız. Asıl adam gibi kadınlar varken…Kadın, hiç bir zaman karşı tarafın anlamasını beklemez. Zaten anlasa yanında olur. Eğer konuşurken anlamıyorsa, suskunluğunda da anlayamaz karşı taraf.

Kadın bunun bilincindedir. Sustuğunda genellikle sevgi bekler. Destek olunması, sırtını dönen birinden çok kollarını kadına saran birini ister.

Her sorunda yan yana yürümek. Suskunlukta anlaşmak diye bir konu var bilmez misiniz ?
Mesela göz göze gelindiğinde bir bağ var. O kadar kuvvetlidir ki o bağ, kimse yıkamaz. Ve o insanın en derinlerdeki içini görürsünüz. Bu yüzden tanıdıklarınız yabancı, bu yüzden iki kelime etmedikleriniz ruhunu bildiğiniz insanlardır..

Göz göze gelindiğinde, iki kişinin anlaşacağı bir dil vardır. İşaretlerden, mimiklerden. Bu yüzden konuşmaktan daha özeldir suskunluk. Birinin üzgün olduğunu, mutlu olduğunu. Korkularını anlayabilirsiniz..

Ki bana kalırsa, sözlerden öncedir bu suskunluk. Anlaşılmakta birebirdir. Eğer gerçekten tanıyorsanız..

Demek ki neymiş, illa anlaşılmak için konuşulmaya gerek yokmuş.. Ya sizler benim şiirlerimi hissettiniz bir kadının suskunluğundan mı anlayamayacaksınız ?


Kadın ilaçtır, yara bandıdır. Fiziğinden çok, ruhuna bakmayı unutuyorsunuz. Ve kötü olan bu bazı kadınların hoşuna gidiyor. İlk ruh. İşte bizler, tenden önce, karaktere dokunabilseydik. Konuştuğumuz sıradan muhabbetler yerine, edebiyatı, felsefeyi, bilimi tartışsaydık. Erkeklerimiz, bir iddia oynamaktansa bir kitap daha okusaydı. Hatta kitabın ne olduğunu araştırsaydı. Belki cehalletten kurtulurduk. Ama pek sanmıyorum. Biz, kendi dini kitabımızı okumadan müslüman olan kişileriz..

Bir kadın, konuşabilen en nadide çiçektir. İyi bakın ona.
Suya değil, sevgiye ihtiyacı vardır.
Siz destek olursanız, arkadaş olursanız.
Kendinize yaparsınız bu iyiliği. Çünkü bir kadın tek şey ister fakat çok şey feda eder. Çoğunuz direncin ve gücün arkanızda duran bir kadından kaynaklandığını bilmezsiniz. Anneleriniz! Size, hata yapsanız bile inanan tek kişi.. Sevdiğiniz kadın, en iyi arkadaş, elinizden tutan tek insan.


Bu yüzdendir, bir kadın büyütür bir kadın yaşatır.

Bu yazı, tüm kadınlarımıza, #eminebulut a #özgecanaslan a ve diğer cehalete kurban olan, her kadınımıza. Saçının teline gelen her kadına bu. Annelerimize. Güçlü olan kadınlarımıza. Küçük kadınlarımıza. Vede bu duyguları okurken yaşayan tüm adam gibi adamlarımıza ithafen..


Tıklayın, her gördüğünüz isim birer hayat aslında. Ne kadar çok hayat feda etmişiz. Ve arkasında kalan yarım hayatlar..

http://anitsayac.com/ – Şiddetten solan çiçeklerimiz.

Türk toplumu tarihe geçti bu konuda. Rekor kırılıyor artık. Lütfen bilinçlendirin. Kadın tapulu malınız değildir. Evlilik cüzdanı tapu değil. Boşanmak hak. Kadın bir cinsel obje hiç değildir. Bir kadın sizin egonuzu tatmin etmek zorunda değildir. Çalışmak zorunda değildir. Ev temizliği, yemeği kadının sorumluluğu değildir. Hizmetçi değildir kadın.

Erkekte kadında birer insandır. Saygı duyulması gereken bir konudur. Hayvanlara da. Bir canlının ömrü sizlerin merhametine kalacak değil!

İlk kadına özgürlük istiyorum. Sonra adalet..
Ve bunu değiştirmek için elimden geleni yapacağım. Öyle de böyle de.

Reklamlar

3 Yorumlar »

  1. Ben bir yazı istedim, erkeklerin en çok şikayet ettiği konuların başında gelen, kadınların trip atmaları, erkek sorar ne yaptım yine, neye kızdın? cevap sen daha iyi bilirsin gibi 🙂 Yazı buna benzer bi şekilde başlıyor derken, sen içindeki nefreti boşaltıp gittin 🙂 Ben yine anlıyamayacağım galiba 🙂 Neyse kadın cinayetlerine gelirsek, bunu kabullenmek mümkün değil, erkeklerin çoğu bir kadın için her türlü maymunluğu yapıp, onu eline geçirince vahşi bir hayvana dönüşüyor. Emine bulut cinayeti belkide toplumu en derinden yaralayanların başında geliyor, sosyal medyada bunu bile normal karşılayan insan görünümlü yaratıklar, kimbilir o kadın neler yaptı ki o adam onu öldürdü diye yorum yapabiliyorlar! Heryerde İDAM gelsin diye haykırmaya başladılar, idamla keşke çözülse de hemen kanunu çıkarıp çözsek. Bizim ülkemizde bu cinayetler bir kültürün getirisi, önce beyinlerimizde bu kültürü idam etmemiz gerekir. Eğitim sistemimiz ve eğitim seviyemiz her yıl biraz daha geriye giderken, kültür ve medeniyet seviyemizin yükselmesini beklemek ahmaklık olur. Korkutarak bazı şeyleri disiplin altına alabilirsin ama bitiremezsin, adam silahını çekmiş, silahlı on kişiye ölmekten korkmayıp saldırıp çoğunu öldürüyor, sen bunu idamla mı korkutacaksın! Adetlerimiz törelerimiz, kadına bakış açımız, kız ve erkek çocuğuna bakış açımız ve daha bir çok konu, işte bunları değiştirip düzeltmeliyiz. Şimdi yine Din’i konulara girmeden ben burada bitireyim, aslında çok konuşulacak bir konu ama Eğitim diyelim burada bitirelim.

    Beğen

  2. Evet konudan baya saptık 🙂 Aslında iki gün önce yazmak istedim, yazdım ama sildim. Bu konularda içimdeki suskun kız kayboluyor. Bir canavara dönüşüyor resmen. İyi ki reelde sessizim. Sürekli yazarak anlaşsaydım herkesle, vay hallerine. İçim döktüm ya rahatım şimdi. Tatlı tatlı yazabilirim. Eğitim konusunda çok haklısınız. Tamamien cahillik. Cezalarda caydırıcı olmayacak o konuda da haklısınız ama hiç yoktan aramızda dolaşmalarından, hiç bir şey olmamış gibi hayatlarına devam etmelerinden çok, kötü bir hayatı yaşamalarını tercih ederim. Bu konuda sanırım içimdeki vicdansızlık ortaya çıkıyor. Olmalı ya, her konunun karşılığı. Hayat ödetmeli. Hiç olmazsa, tutuklansa. Belki onu yaşayan kadınların içi biraz rahatlayacak. Ailesi, çevresi belki rahatlayacak. Emin olun başınıza bu tür bir şey gelse, elinizden geleni yaparsınız. Yaptıklarınıza rağmen sokaktaysa, umutsuzluğa düşersiniz ve adaletsizlikten yakınırsınız. Bu kanunlar iç rahatlatmak için sadece, yoksa olan oluyor. Geri gelmiyor zaman. Ölen hayata döndürülemiyor. Ya başından kaybediyoruz. Ya kazanmayı düşlemiyoruz..

    Liked by 1 kişi

  3. Elbette gerekli cezayı almalılar, hatta gerekirse İdam da olabilir bende destek veririm, ben buna karşı değilim, benim demek istediğim sorunun temeline inilmiyor sadece ceza ile bitiririz mantığına karşıyım. Aslında idam bile o caniler için bir anlık kurtuluş oluyor, ömür boyu hücre ya da zindan hapsi verilsin yaptığı hatanın cezasını uzun yıllar çeksin ve çekmelilerde…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: