İçeriğe geç
Reklamlar

Kaosun içindeki düzen.

Dağınık biri misiniz ?
Gardrobunuzdaki giysiler düzenli ve katlı mı ? Yoksa hepsi birbirine geçmiş halde mi ?
Masanız ne kadar düzenli ?
Bir iş yaparken, sıralı ve düzenli misiniz ? Yoksa işi yaparken kendinizi dağıtanlardan mı ?
Yatağınızı topluyor musunuz ?

Bunları neden anlatım. Çünkü çoğunuzun düzenli olmadığını biliyorum. Varsa bile çok azı böyledir.
Peki bunların önemi var mı ?
Devlet için yok, benim için de yok. Belki çevrenizdekiler şikayetçi olabilir.

Bende diyorum ki, bir yemek yaparken mutfak dağılır. Bir ev tadilatında da öyle.

Ama asıl konu bu değil. Biz insanlar, bazı konularda dağınıkken, hayatın düzensizliğinden söz ediyoruz. Buna hakkımız yok aslında.

Dağınıklık içinde bir düzen olduğunu iddia ediyorum.

Çünkü hayatta öyledir. Aslında bir günü bir gününü tutmaz hayatın. Bazen ağlatır. Bazen mutluluktan ağlatır. Bazen işinizden olursunuz. Siz sanırsınız ki önemli bir yoldan çıktınız. Aslında yeni bir yola girdiniz.

Beş senelik sevgilinizden ayrıldınız, ağladınız. Ve hayatınız avucunuzdan kaydı. Öyle hissettiriyor genelde. Sonra bir baktınız, karşınıza daha hayırlı biri çıktı. Hatta onunla geçirdiğiniz bir kaç ay, beş sene gibi geldi.

Ailenizle kavga etiniz. Uzaklaştınız. Farklı bir şehre yerleştiniz. Yanınızda kimse yok, elinizden tutan yok. Destek çıkan yok. Sil baştan başlayacaksınız. İşte o an bunu fark etmezsiniz. Fakat hayat sizi o şehre yolladı. Orada farklı biri olacaksınız.. Bunu çok sonra anlasanız bile.

Maddi durumunuz kötüleşti diyelim. Ve bundan şikayetçisiniz. Hayatı yaşayamadığınızı düşünüyorsunuz. Sonra bunu düzeltmek istediniz. Borçlarınızı kapadınız.Yatırım yapmaya başladınız. Siz şimdi sıfırdan inşa etmeyi öğrendiniz. Kaybetmediniz ki.
İnsan hiç bir zaman kaybetmez.


Buna bizler, her şeyde vardır bir hayır diye yorumluyoruz.
Lakin şunu unutmayın. Güç sizsiniz. Sizin elinizde her şey. Kader tamam bir nevi. Bazen sürükler. Bazen hayaller suya düşer. Bu çok normal. Demek ki doğru hayal değilmiş. Her insanın hayat hikayesi bir birinden farklıdır. Bir konuda da dokunur hayatlarımız birbirine. Bazen aynı ortamda çalışırız. Bazen tesadüfen tanışırız. Tanıştığımız insanlar da bir şey katar.
Bazen kırıp üzseler bile. Öğreniriz. Bu hayata öğrenmek için geldik. Yaşamak için değil.

Biz bu hayata sıfırdan başladık. Hatta defalarca sıfırladık. Giden hayatları unuttuk. Kaldığımız yerden devam ettik. Hep daha iyisini yapmaya çalıştık.

Hayatta bizden bunu istiyor. Farkında olmanı, şikayet etmemeni. Unutma bir gün ağlatıyorsa, ertesi gün güldürmek zorunda hayat. Çünkü borçlu.

Bu yüzden elinizden tutuyor hayat. Sizi bırakmıyor. Ölene kadar bırakmayacak. Hayat sizsiniz ki Sizin içinizde.

Ne yaparsan, kendine yapıyorsun. Birine aşıksan, üzülüyorsan. Yine sen yaptın bunu. Bir şey istiyorsan ve olmuyorsa, üzülüyorsan. Yanlış bir şey istiyorsun. Boşuna üzülüyorsun. Senin hayatın tahmin ettiğinden daha güzel. İstediğin bir şey, farklı bir insanın gideceği yer. Her insanın yolu farklı. Bir yerde kesişiyor ve devam ediyor.

Hayat, öyle bir kaç seneye sığmıyor dostlar. Bir kaç sene sonra ölürüz diye yerinizde sayıklamayın. Hayal ettiğiniz hayata, bir adım var. Bir adım sadece. Çünkü gerisi geliyor. Elinizden tutanlar oluyor. Sadece küçüklükten beri yapmanız gereken ilk adımı atmak.

Size kendim hakkında ufak bir sır vereyim, dağınık biriyim. Gardrobum yıkılıyor 🙂
İkinicisi ise, yazdıklarımı eskiden geri dönüp defalarca okurdum. Artık okuyamıyorum. Kendi yazdıklarımı okumak istemiyorum. Veya siz bir kaç kere girerseniz siteye ben hiç girmiyorum. Okumak için değil, genellikle yazmak için giriyorum.
Üçüncüsü ise, okuyamadığım bir kitabı asla bitiremiyorum. Kötü kitapları okuyamıyorum. Hatta bir kaç sefer denesem bile kalıyorum. Bu yüzden çoğu kitabı okuyamadım.


Reklamlar

4 Yorumlar »

 1. Birisi dağınıklıkmı dedi? 🙂 Doktora yaptım bu konuda 🙂 Kıyafetlerim hani pazar tezgahında yığın halinde satarlarya, işte aynen öyle! ama aradığımı anında bulurum. Bi kere bi temizlikçi getirmiştim, kıyafetlrimi katlamış koymuş, lazım olanı araki bulasın, eski düzenime geçene kadar baya zorluk çektim, düzen bende olmuyor… İnsanların mutsuz olmasına gelirsek, hep kendinde olmayanı gördüğü için hiç mutlu olamıyorlar. Oysa ki sahip oldukları ile mutlu olmayı becere bilseler hayat daha farklı olacak. Hatırlarsan ben hep büyük bir motorsikletim olsun istiyordum, ne zaman o küçük motorum çalındı, aslında o küçük motorun hayatımda kapladığı yerin ne kadar büyük olduğunu anladım! O bela bana bi ders oldu, hayata bakış açımı bile değiştirdi, her zaman elinde olan ama küçümsediğin şeylerin küçümsenmeyecek kadar önemli olduğunu anladım. İnsan dotumsuzdur hep daha fazla ister, eğer mutluluğunu isteklerine, arzularına endekslersen daha fazla mutsuzluğa yelken açarsın.

  Liked by 1 kişi

 2. Evet işte bu yorum. İstediğim mesaj bu. Keşke alıp bu mesajı bit arkadaşıma göndersem. Anlayacağını sanmıyorum yinede. İnsan yaşamadan anlayamıyor. Yürüyen kör bizim insanlığımız. Gözüne sokmak gerekiyor. Mutluluğu da, asıl önemli olan konuyu da. İnsan işte, kendi hayatını mahvediyor. Mutlu olmanın hayaliyle yanıp tutuşuyor ama farklılık yapmıyor. Biz iyisimi kendimize bakalım. Birileri huzursuz ediyorsa hayatımızdan çıkaralım. Hayatımıza katkısı olmayan niye dursun ki yanımızda..

  Liked by 1 kişi

 3. Yanlış anlama arkadaşların seninle arkadaş olmanın kıymetini bilmiyorlar sanırım, çoğu insanın yüzlerce kitap okuyup, ya da uzmanlardan destek alıp hayatlarını düzene sokarken, gerçek bi kişisel gelişim uzmanı olmuş bir arkadaşları var farkında değiller. Ama eskilerden bi söz vardır “bu çocuk okumaz” derler ya bazı insanlar da böyle, fazla yorma kendini.

  Liked by 1 kişi

  • 🙂 Yaa, bu tarzda bir iltifat almamıştım hiç. Olsun bana kelimeler yetiyor. Benim arkadaşımda, ailemde burası. Dünyam diye kaydetmişim siteyi daha ne olsun. Asıl sevindiren; benim dünyam olduğu kadar sizin de sahiplenmeniz. Yol açık. Sonu ışık. Uzman mı olunur, okuyup adam mı olunur bilemem lakin çok insan tanıyıp hayatlarına dokuanacağıma eminim. Karakterim çok farklı bunu biliyorum. Hep farklı olmak istedim. Hissettiğim biri var içimde. Onu hayata döndürdüğüm de ben olacağım. 🙂

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: