İçeriğe geç
Reklamlar

Suskunluk.

İnsanların her birinin karakteri birbirlerinden farklıdır. Tıpkı parmak izlerinin farklı olduğu gibi. Tıpkı gözlerinin farklılığı gibi.. Huylarının, ses tonunun, yüz hatlarının farklılığı gibi. Doktor bir aileden yazarda çıkabiliyor, Müzikle uğraşan bir ailenin çocuğu doktor da olabiliyor. Farklıyız.. Karakterlerimizle..

Susmak? Sizce nedir susmak?

Haksızlık karşısında susmak mı ? Yoksa bazı günlerde olan konuşmaya yorulma isteği mi ?

Karakter açısından düşünürsek bazıları daha meyillidir susmaya. Daha sessiz ve sakin olurlar. Bazıları ise tırnaklarını göstermeye bayılır. Hatta ufacık konulara bile sesini çıkarır.

Susmak farklılıkta gösterir. Sakin insanlar olay çözme konusunda da sakinliğini korur. Zamana bırakırlar genellikle. Kalp kırmayı sevmezler. Kendilerinin kırlmalarını tercih ederler. Emir veremezler. O işi başkasına yaptıracağına kendileri yapar.. Borç istemezler. Hatta zor kanaat geçinseler bile. Gururları yüksektir. Ailesine saygıları büyüktür. Haklı olsalar bile saygı açısından susarlar. Bağırdıklarını göremezsiniz.. Haklarını korumayı beceremezler. Vardır bir hayrı der geçerler. Onlar insanlardan, kendilerinden önce kainata güvenirler..

Ha böyle dedim dedim inanın sizde.

Şaka yapıyorum. Burada fikir alışverişi yapıyoruz. Devam ediyorum.

Böyle insanlar vardır. Mutlaka vardır. On kişiden biri böyledir. Ama sınır elbet vardır. Kırmızı çizgi. Aman Allah biri onu geçerse taşlar gibi sessiz olan birinden korkun. İçinden şeytan çıkarabilirsiniz..

Genellikle samimi oldukları kişilerin de burnundan getirebilme yetenekleri vardır. Derler ya insan en yakınına sesini çıkarır diye. Bu da öyle bir şey..

Bir yerde susamazlar. Kendileri oldukları konularda. Kendi bildiği doğrularda. Bir insan kalbiyle, inancıyla, kişiliğiyle inanıyorsa onun için doğrusu buysa önüne kimse geçemez suskunluğunu da tarihe karışır. Kendini dahil, herkesi karşısına alabilirler..

Bir de farklı bir suskunluktan bahsedeceğim.

Buda kelimelerin arasındaki sessizlik. Hani bir insan bir şey söyler ya. Her hangi bir şey. Zıtlaşır mesela. Veya iltifatta bulunur. Söylemek istediği daha fazlası vardır aslında. Gerçek sözler dilden dökülmeyenlerdir. Kelimelerin arasına saklanır. Davranışların arasına.. Gerçek sevgi, dile düşemez kolay kolay. Seni seviyorum diyenden kaçın. Ciddiyim!

Kavgalardaki sessizliğe gelelim. Biriyle fena şekilde kapışıyorsunuz. Sizi suçluyor ondan bundan.

Hiç fark ettiniz mi ? Asıl anlatılmak isteneni.

Ben kavga ettiğimde eskiden duygusallığa girer ağlardım. Şimdi idrak edebiliyorum. Biriyle kavga ettiğimde, korkularını görebiliyorum. Hislerini. Anlatmak istediğini. Aslında hiç bir zaman anlatılmak istenen söze dökülmez. Yansımasıdır bunun tepkiler. Aileniz mesela, bir konuda sizi eleştirdi veya tepkisini gösterdi çok doğal bir harekettir. Sonuçta aileniz. Korkuları ve endişeleri vardır. Sizi seviyordur, zarar gelsin istemiyordur. Ama sözlerinde bunu belirtmezler. Hayatta duyamazsınız. Daha çok kötü sözler duyarsınız. Bizim ailelerimiz oturup sohbet etme, kendini açıklama konusunda iyi değillerdir. Bu anlatmayı genellikle daha kısa yoldan yaparlar; tepkilerini göstererek. Bizler de çevremize bazen böyle yaparız. Fark etmeyiz bile. Bir sorun olduğunda, hanginiz oturup konuştu ? Bir sorun olduğunda sorun yaratmayı seviyoruz. Biri istemediğimiz bir davranışta bulunduğunda biz daha beterini yapıyoruz. Konudan saptım. Geri geliyorum.

İnsan psikolojisi. İnsan hislerini duygularını çözemez. Hangi ruh halinde olduğunu bilsek karşımızdakinin belki hiç tartışma olmazdı bu kainatta. Malesef bizler ruh halini değil, suya üsstten bakan insanlarız.

Benden ufak tavsiye. Yaşayın görün. Korkmayın. Hayatta tek başınıza değilsiniz. Yanınızda kimse yoksa bile değilsiniz. En azından aynalar size arkadaşlık eder. Sizi anlayan insanlar çıkabilir. Ve hayat elinizden tutar.. Kendi doğrularınızın peşinden gidin. Çevrenizi dinleyin ama en çok kalbinizi. Hayatta yanınızda kalmayacak şuan tanıdıklarınız. Yollar bir gün ayrılacak. Hatta aileniz bile. Siz kendi yolunuzu çizeceksiniz. Nasıl bir yol istediğiniz kendi elinizde. Hata yapın. Hata yapmak insan olmanın altın kuralıdır. Ve suskun biriyseniz, her şeyi içinize atmayın. İfade edin kendinizi. İsteklerinizi, hayallerinizi. Boyun eğmeyin bir de. Karşınızda bir insan olduğu sürece boyun eğmeyin. Onun sizden artısı yok! Hangi mertebede olursa olsun. Bahsedilen insansa eğer ön iliklemek kendinize hakaret olur. Çünkü insan bu, hata yapar. Yanlış yapar. Ama saygı duyun. Saygıyı tüm evren hak ediyor.. Umarım yol kenarlarında çöp toplayan insanları gördüğünüzde de ön ilikleyebilirsiniz.. Dişlerini gösteren insanlara ise, bu iyidir. Huylu huyundan vazgeçmez nasılsa. Yinede ufak konular için olmamasına dikkat edin. Kalp kırmaktan çekinin. Kalp en çok sivri dille kırılır. Bazen aldırış etmez. Fakat sürekliliği ciddi anlamda kırabilir. Sevgiyle kalın.

Bu akşamki anımdan söz edeceğim bir de. Ufak bir serçe minicikti cama çarptı. Şoke uğradı sanırım. Yerde kala kaldı. Bir kaç sefer çarpmıştı cama. Uçamadı sonra. Elime aldım. Elime çıktı. Durdu öyle. Baktık birbirimize. Sevdim. Normalde kuş seven bir yapım yok. Aramızda bir bağ oluştu. Öyle baya avucumun içinde durdu. Sonra bıraktım uçtu. Kuşlar da şoke oluyor sanırım.. Bu anıyı da belki ileride döner okurum diye anlattım. Hayatta nadir olur böyle güzel anlar. Güzel dedim çünkü minicik bir kuşun elimde durup bana öyle bakması muazzam bir duyguydu. Bırakamadım aklım kaldı gerisini siz düşünün. Ve güvenip avcuma gelmeside şaşılacak bir durumdu.

Hayvanlar sanırım, öyle ufacık kalpleri var ama gerçekten kalpleri var..

Yazım hatası varsa affola. Telefondan yazmam zor oluyor. Kendinize çoook iyi bakın.

Reklamlar

4 Yorumlar »

 1. Uzun zamandır susuyorum, susmak kimine göre sadece konuşmayı bilmemekten ibaretken kimine göre eziklik veyahut içe kapalılık olarak nitelendirilir. Hiç gidipte nedir bu halin diye soran olmaz. İnsan bu evrende kalabalıklar içinde yalnız yaşayan bir varlıktır, varlıktır ki kendinden başka kendine çare bulamaz yine kendi bildiğini yapan kendi içini dinleyendir.

  Bu sessizlik hayra alamet değildir elbet her sakin insanın bir tahammül noktası bulunur ta ki aşana kadar, o aşan kişinin vay haline..
  Çok konuşanın boş konuştuğu bu dünyada susmak belkide insanlara verilebilecek en büyük cevap olabilir.
  Her kim olursa olsun ezdirmemeli kendini yeri gelir susarak yeri gelir laf ile eşit olduğunuzu belli etmeli insan.

  Bu akşam benimde küçük misafirim vardı tam kapının eşiğinde durmuş beni izliyormuş taki ben onu fark edip korkana kadar 😀 pek hoş bi tanışmamız olmadı kendisi ile ama iyi anlaştık ben beyaz paçalı bir güvercin di kendisi sanırım sahipli eğitimli insancıl dı ki beni görünce kaçmak yerine bana yaklaşmayı tercih etti kendini sevdirmesiyle kanatlanıp uçması bir oldu keratanın. Gözlerimin içine o masum bakışını unutmayacak olmam insanalrın böyle samimi yaklaşmadıklarını hatırlamama sebep olan şey olarak kalacak bende..

  Saat epey geç oldu bi anda içimden geldi buraya bakmak yazasım varmış benimde.

  Yazın için söylenecek söz yok her seferinde üstüne koyarak devam ediyorsun başarılarının devamını dilerim.
  ( i )

  Liked by 1 kişi

  • Bu güzel sözler için ayrıca teşekkür ederim. Bazı kez yazamıyorum. Hatta ben gerçekten yazar mıyım diye sorguluyorum. Herkes den önce ben kendimi eleştiriyorum. Bazen dolup taşıyorum. Kendimi burada buluyorum. Maalesef insanın içi taşmadan bir kelime dahi yazamıyor. Sevgili arkadaşım. Söylediklerinde çok haklısın. Ama susmak, eksisinden çok artısı olan bir konu. Bizler de öğreniyoruz hayatı. Her gün ya biraz daha susuyoruz, ya biraz daha konuşuyoruz.. Anılarımız birbirine benziyor. O hissedilen şey mutluluktan çok farklı. Şefkat gibi, bir kaç dakikalığına süren kuvvetli bağ. Emin ol, insanlar o kadar hissettirmiyor. Uzun zaman sonra yorum yapman beni sevindirdi. Mutlu oldum. Mutlu kal!

   Beğen

 2. Sanki bir bölümde kendimi okudum, susmayı severim, keşke herkes sussa! yani gerektiği yerde konuşsa 🙂 Haksızlk karşısında pek sessiz kalamam kendim yada başkasının farketmez elimden geldiği kadar haksızlığa karşı durmaya çalışırım. Susmayı tercih etmek insanın kendi seçimidir, ama susmak zorunda kalmak çok zordur, yani konuşamamak, söyleyememek, söyelemek isteyipde söyleyememek! Bunu çok yaşadım, insan gerçekten aşık olunca söyleyemiyor, yani ben söyleyemiyorum. Zaten artık temelli bıraktım bu işleri 🙂 Yeni nesil seninde dediğin gibi hemen seviyorum diyebiliyor, ama doğru ama yalan söylüyor. Şair nasıl diyor; Herkes aşık herkes çok seviyor, nasıl olsa yalanın vergisi yok. Sevgi dillerden duymak değil, gözlerden ve davranışlardan okunmalı. Neyse senin de dediğin gibi gerektiği yerde kimse susmasın, korkudan hiç susmasın. Buradan ilk defa senden yeni bir yazı isteğinde bulunacağım, az çok bu konuyla bağlantılı. Kadınlar neden çok konuşurlarken, konuşup söylemesi gereken yerde susup erkeğin anlamasını bekler ve o garibi sitrese sokar? 🙂

  Liked by 1 kişi

 3. Eee, adı üstünde aynalar ülkesi. Duygulara ışık tutan bir site. Burada her insanın ortak bir noktası var. Edebiyat sevende sevmeyende, kadını erkeği. Farklı yaş grubundan insanlar bile kendini bulabilir. Çünkü insanı esas alıyoruz. Hayatı, duyguları. Bu yüzden terapi gibi hissettiriyor. Sanırım, roman yazsam. Kitabın mı yoksa, siten mi diye sorsanız. Burası derim. Çünkü, birebir okuyucularla iletişim içindeyim. Yoruma gelirsek. Haklısınız demekten yoruldum ama yine haklısınız 🙂 Bana uymayan düşünce tarzıyla da kapışıyoruz zaten. Bana kalırsa, o işleri bırakmayın. İnsan bir kaç gün mutlu olmayacakta ne zaman olacak, toprak altında mı ? İçinizden geldiği gibi olsun her şey, yoksa içiniz rahat bırakmaz. Düşüncelerde, rüyalarda belirir. İstek iyi oldu. 🙂 Bazen ne yazayım diye düşünüyorum. Tabi fazla bir tecrübem yok. Sadece belirli bir bakış açım var. Tecrübe olması için yaşamak gerekiyor. Yine de deneyeceğim bu konu hakkında yazmayı. Sağlıcakla.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: