İçeriğe geç
Reklamlar

Konu İnsanlar.

Seneler sonra bir tanıdığınıza denk geldiniz mi hiç ?
Hatta seneler bile demeyelim, aylar sonra diyelim.
Bir zamanlar her şeyiniz olmuş bir insan bir zaman sonra yabancılaşabiliyor.

Eskiden. Her anınız birken, yediğiniz yemeğe kadar konuştuğunuz kişiye gün geliyor hayatınızdan iki kelime kelam edemiyorsunuz. Zorlanıyorsunuz söz ederken. Cümleler içten çıkmıyor. Bakın bu o kişinin hayatınızdan tümüyle çıkmasına denir.

Hatta çıkmasına da gerek olmayabilir. Zor zanaat yanındadır. Lakin bir çayı zor içersin onunla. Hayatınla ilgili konuları çok paylaşmazsın. Bir zamanlar yanında olduğunda, aradığında keyif alıyorken bir süre sonra açmaz olursun telefonları.

Biriyle konuşurken, o heyecan önemlidir. Değer meselesi değil illaki. Hissettirmesi diyelim. Birilerine hep daha fazla açarsınız kalbinizi. Diğerleri sıradan insan olurlar. Merhabalık yani. Ve bu döngü değişebilir de. Samimi olduğunla arana buzdan duvarlar gelebilir. Samimi olmadıklarını tanıyabilirsin.

Sanırım bu insan tanıma meselesi çoğu kez berbat bir iş. Sonunda bu muydu diyorsun? İlk günkü gibi bırakın hisleri.. Taptaze. Yeni bir kitap aldığın gibi.

Yabancılaşıyor insanlar. Yada sen farkına varıyorsun. Tanıdıkça uzaklaşıyorsun, bazen de tanıdıkça yakınlaşıyorsun. İnsan ara sıra ailesine de uzaklaşır ama. Aynı evde yabancı gibi hisseder kendini. Biraz soyutlar yani insanlardan kendini.

Bu zamanlarda insan tek bir kişiyi ister hayatında. Oda onu anlayacak birini. Oda çok olmaz. Hatta hiç olmaz. Dışarıdaki pasta yediğin kişiyle, acılarını paylaştığın kişi bir mi ? Dışarıda kahkaha attığın, gündelik konularla zaman geçirdiğin kişiyle, kaldırımda oturup hayal kurduğun kişi aynı mı ?

Olmuyor eskisi. İnsanlık adına üzgünüm!

Ama suç sizde birazda. Zorluyorsunuz. İnsanların hayatında kalmaya. İlla bir boşluğun bir insan tarafından doldurulmaya. Öleceğiniz günü bilseniz, aklınıza gelmeyecek insanları sokuyorsunuz hayatınıza.

Yalnızlık daha iyidir. Birbirinizi kandırmayın. Eski tanıdığınız insanlar sizde her zaman daha değerlidir. Çünkü bir anınız vardır. Ama eski anılar. Yeni değil. Birazda kendinizi görürsünüz. Eski sizi.. Hoşunuza gider bu. Eskileri anımsamak. Ama geçmiş duygular bugün ölmüş olur. Bilin istedim.
Geçmişinizdeki bir kişi hayatınıza girdiğinde çoğu kez ölü duygular olur. Fazla ileriye gitmez. Dostluk bile..

Yeni birisini tanımakla arasında fark budur.

Eski adı üstünde eskide kalmıştır.

İstemsiz olarak, çoğu anımı unuturum. Anlık yaşadığımı keşfettim. Liseyle ilgili ufak detaylar aklımdan uçup gitti. Arkadaşlarım anımsattığında aa o öyle mi olduydu diyorum. Sanki ben yaşamamış gibiyim. Bundan 3 sene öncesi yok kafamda.

Aslında bir yandan iyi de bir yandan kötü. Sanırım bunun sebebi, öyle geçmişimden fazla insan olmaması hayatımda. Ee olmadığı içinde geçmiş konular üzerinde konuşulmuyor. Hep bugün ve yarın.

Unutmayayım diye günlük tutmaya karar verdim. Ertesi gün vazgeçtim. Hayatta böyle, bir gün vazgeçeçeksiniz.

Konunun özeti, birlikte içtiğiniz çayın, kahvenin tadını vermiyorsa o kişi zamanınızı o kişiye harcamayın. Bırakın evde kitaplarınızla oturun bu size daha fazla zevk verir..

Ve anlayan insan, muhakkak çıkacaktır karşınıza. Acelesi yok.

Yazamıyorum bu aralar. Arada insan kendine de yabancılaşıyor.

Reklamlar

2 Yorumlar »

  1. Eski dostlar, eski arkadaşlar, eski sevgililer, eski eşler… Eskiyince yeri doluyor ya da yeri dolunca eskiyor. Filimlerde, reklamlarda ki gibi olmuyor, çocukluk arkadaşını görünce koşarak gidip sarılmıyor kimse. Evet hepsinin bi hatırası oluyor, bazen arkadaşlar denk gelirsek eski günlerimizi konuşup gülüyoruz ama sonra yine birbirimiz görmemeye devam ediyoruz. O günler o zaman güzeldi artık eskide kaldı. Ama dediğin gibi en önemlisi biribirini anlamak bir nevi kafaların uyuşması da diyebiliriz, işte o insan sevgili de olur arkadai da onunla vakit geçirmekten keyif alrsın, ve yine benim uzmanlık alanım yalnızlık 🙂 bunun üstüne destan yazarım, ata sözleri, düşünürlerin sözleri arka arkaya dizerim 🙂 Bunu söylerken insanlardan kendinizi soyutlayın demiyorum, doğru insan yoksa yalnızlık Krallıktır, huzurdur, düşünmek ve kararlar vermek için en uygun ortamdır. Keşke herkes doğru arkadaş, doğru sevgili ve doğru eş bulabilse! Şimdi aklıma geldi, tekrar başa dönersek yani eski arkadaşlara, herkes çocukluk arkadaşları ile ölene kadar hep samimi kalıp onlarla vakit geçirse kimsenin yeni dostları, yeni çevresi olmazdı, herkesin küçük bir dünyası olurdu. Bazı şeylerin eskimesi de iyi birşey sanırım. Ama sen eskime hep buralarda kal 🙂 özletiyorsun arayı uzatınca.

    Liked by 1 kişi

    • 😊Yalnızlık krallıktır. Zaten biriyle sohbet ettiğinde ki içtenlik önemli. Evet eskiye göre daha az yazıyorum. Daha doğrusu hayatımda pek değişik bir konu olmadığı için yazamıyorum. Umarım düzelir bu..

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: