İçeriğe geç

Eyvallah etmeyen insan.

Bu tür insanları gördüğümde takdir etmişimdir hep, çünkü ben hiç bir zaman öyle olamadım. Affederim. Çabuk parlar, çabuk sönerim. Biri bana dünyanın en büyük kötülüğünü yapamaz ki. Ben dünyanın yarattığı bu adaletsizliklere karşı minnet duymuşum. Kabulllenmişim. Vardır bildiği demişim. Ben hayatın o tatlı ekşi dilinden anlamışım. Hiç bir insan kötü değil ki gözümde iyi yanları da çok oldu. O yüzden sanırım hiç kimseye boyumdan büyük kin duymadım. Ama şunu yaptım; mesafe koydum, arkadaşlığı kestim. Bazen tahammül edemiyorsunuz. Sizden önce hisleriniz izin vermiyor. Soğuyor diyelim. Uzaklaşıyor.

Mesela çok önce konuşmaktan zevk aldığınız, sevdiğiniz bir insanı bir zaman sonra gördüğünüzde mideniz bulanabiliyor. Veya mesaj attığında cevap verme isteği oluşmuyor. Başınızdan salma isteği oluyor.

Bazı insanlar da tahammül edemez işte mesela benim babam, bir yapılanı asla unutmaz. İçinde yaşatır. Bir kere ona yanlış yapan insan yandı vay haline.

Sanırım bir insan birini sevmeyince bir daha hiç sevemiyor. İlk izlenim önemli. Yaptıkları önemli. Bak bu saf ben bunu kaybetmem her şeyi yapayım olmuyor.

Yinede şunu söylemeliyim, bir insan karşınızda şeytanın ta kendisi bile olsa mutlaka içinde ufacık bir vicdan vardır. Bir iyiliği vardır. Dokunmuştur birilerine. Bazılarını hayat o hale getirir. Kimseyi suçlamamak gerek..

Diyelim ki bir insan size yanlış yaptı, eee bunun öncesinde yanınızda olmadı mı ? Beraber anılarınız yok mu ? Aradığınızda açmadı mı? O gitti sanki yerine yabancı geldi değil mi ? Hayır o hala aynı kişi. Aynı insan. Bazen zaman koymak gerekir araya netleşsin diye. Bazen öyle olması gerekir gerçekten.

Aşkta da bu böyledir. İnsanlar birbirlerini sever zaman geçirir. En zor anında bile yanında olur. Hatta tutar kolundan hastaneye götürür. Omzunda ağlar. Seninle güler. Sonra bir zaman gelir. O kişinin hayatından çıkma isteği oluşur. Veya o çıkar gider. Sende öfkelenirsin.

Peki ayrıldınız, sonra hep arkasından nefretle baktın. Eline ne geçti? Tabi ki de ayrılık en doğal konu, insanlar kafalarına uyuşmayan kişiyle ayrılabilirler. Ayrılık o kişiyi kötü biri yapmaz. Hatta bir gün gelir teşekkür edersin.

Biz böyleyiz. Kötü bir güne iyi günleri birden sileriz. Sanki aynı masada yemek yememişiz gibi. Aynı konulara üzülmemişiz gibi..

Şuradan bir seslenti, yapacağım, beni kafalarında kötü bilen arkamdan konuşan insanlara bu. Ben hayatımı her zamanki gibi yaşıyorum sadece sizin düşünceleriniz benim hayatımda çok geziniyor. Bu da benim ne yaptığım, ne ettiğim söz konusu değil. Söz konusu olan arkamdan konuşmalarınız hakkımda söylenilenler sizin sorumluluğunuzdur. Beni ilgilendirmez.

Hiç birisinin hayatından gittiniz mi? Gitmek kötü bir eylem. Umarım o kararı verme zorunluluğunuz olmaz. Hele ki bir yaştan sonra.

Ben şu sıralar çok yapmıyorum onu. Eskiden çok yapardım.

Aslında üzerimde o huyum çok var, memnun olmadığım. Huzursuz olduğum bir ortamdan çekip giderim. Bazen bende eyvallah etmem ama buda çok uzun sürmez. Sonra o insan gülümsediğinde sarılırım öyle de affediciyim.

Düşünüyorum da ne affedilmez diye. Sanırım bu hiç düşündüğüm bir konu olmadı. Sizce sizin hayatınızda affedilmeyecek şey nedir.?.

Bence insan affeder, en güç olayları bile. Sadece tekrar o insana inanmaz. İnanç bir kez kırılır. Güven olmaz. Ve asla o samimiyet olmaz. O artık tanıdığın bir yabancı olur. Sanki hayatına uğrayan sen değilmişsin gibi..

Bir insan bazen klavyenin başındayken dünyaya açılmış kadar olur. Özgür olur. Şu anı tahmin edemezsiniz. Arkada klasik müzik çalıyor. Nasıl müzikte piyanoda tuşlara basılıyorsa, aynısı benim klavyemle aramdaki bağda var.. Bilmem anlatabildim mi.. Benim piyanomun eseri bu yazdıklarım.

5 Yorumlar »

 1. Aslında bizlerde eyvallah etmeyip bu kadar aradan sonra yorum yapmamamız gerekiyor ama biz de kinci değiliz 🙂 Bazı insanlardan neden soğuruz? Bir parayı bulunca, iki kariyer merdivenlerini çıkınca, siyahla beyaz kadar farklı olurlar, kaç yıllık arkadaşına yukarıdan bakmaya başlar, ne zaman ki bunları kaybeder eskisi gibi olur ama arkadaşlık eskisi gibi olmaz! (Bakalım sen ünlü bir yazar olunca nasıl olacaksın? 🙂 ) Birde insan ihaneti affedemez, bu illaki Aşk ilişkisinde değil arkadaşlıkta da çok ağır oluyor! Bu yazdıklarım hep yaşamış olduğum tecrübeler. Ne affedilmez diye sormuşsun ya, işte ben ihaneti affedemiyorum, hayatımdan çıkardığım bir kaç insan var, işte onlar arkamdan kuyumu kazan, bana ihanet den insanlar. Yeniden yazmaya başladığın için teşekkürler, özlemişim.

  Liked by 1 kişi

  • Beni ancak bu yazılanlara bie belirti mutlu ederdi. Bir kontrol edeyim dedim ve yorum gelmiş. Güzel yazmışsınız. Her yazdığıma birer kelime bile cevap vermişsiniz. Bu beni mutlu etti. Bundan sonda daha sık yazacağım çünkü bende özlemişim. Saçmalasam bile yazıcam. Sonuçta düşünceleri döküyoruz. Bahsettiğiniz örnekler şaheser. Evet yukarıdan bakma gibi bir olay oluyor. Fakat karakterden karaktere değişir. Hani fakir biri son kalan ekmeğini bile paylaşır ya çünkü halden anlar.. Bize böyle halden anlayan insanlar gerek. Eşit gören. Asla kendini üstün görmeyen. Övünmeyen. Hatta yaptığı işle bile.. Keşke daha ayrıntılı anlatabilsem ama bu kadarcık oluyor elimden. Nedense ben yazdıklarımı hiç beğenmiyorum 😊 bu huyumdan da kurtulamadım. Hiç olmazsa içimi döküyorum ve bir görev tamamlamış gibi rahat oluyorum. Şimdilik iyi geceler dilerim. Yarın görüşmek üzere. Ve şimdiden böyle bağımsız hatta kibrit çöpünden bile bir blog yazacağım için özür diliyorum. Yakın zamanda çok aklı başında olmadan konuşabilirim. 😊

   Liked by 1 kişi

   • Oldu yine affettim çünkü olaylar değil insanlara verdiğim değer daha büyüktü. Sadece bir kaç zaman içimde bir kırgınlık oluştu ama geçiyor insan unutan bir varlık. Mutlu olması için taşları geçmişin acı günlerini geride bırakması gerekiyor.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: