İçeriğe geç

Başarı.

Fotoğraf: (Bursa Kent Müzesi)- Buse Malkoç

Başarı mı istiyorsun? Kendini tanımaktan geçer bu..

Başarılı olduğun, yetenekli olduğun ne varsa ona yönel. Şuan bir yerde duruyor olabilirsin ama 5 sene sonrasını bilemezsin. Kapı nereden açılacağını, önüne ne gibi fırsatların çıkacağını bilemezsin. Şuan için en iyi yapabileceğin konu kendini geliştirmek. Her anlamda. Diploma, ruhen, bedenen. Bol bol kitap okumak. Hem kelime hazneni geliştirir hem bir üniversite okumaktan daha etkilidir. Sanat olarak kendini geliştirebilirsin.. Dil öğrenmek mutlaka iyidir. Neden bir şehirde tıkılıp kalasın ki? Seni hep bir adım ileriye götürecek konularda iyi olmaya bak. Bilgisiyar kullanımı ise başlı başına bir meslek. Site açımından, grafikerliğe bir çok alanı var. Herşeyden önce de sevdiğin, kendini bulduğun, hayal ettiğin kişi ol. O mesleği yap. Başarılı olursan para seni bulur. Önemli olan çok para kazanmakta değil. Para konusu en son düşünelecek nokta olsun. Ayrıca kalbini hep çocuk tut.. Hayal kur. Yıkılsa bile. Başarılı insanlar bir hayalin sonucu başarılı olurlar. Bırak insanlar standart hayatlarını yaşasın. Bir maaşla çalışıp o maaşı biriktirmeden harcasın, marka takılsın. Sen kendini yarat. Bir hedef kur ve peşinden git. Olmazsa yine git. Milyon kez dene. Planla, hedefle.

Hayal kurmak basittir. Önemli olan çaba. Fedakarlık, ayırdığın zaman. Bir kaç sene önce dersin ki, ben şurada olmak istiyorum. Sonra o hayalden düşünceye devrilir. Sonra bakmışsın ki peşinde gidiyorsun. Bir kaç sene sonra oradasın.. Sadece inan. Kendine, kendi değerine. Bu dünyada senin gibi bir başka insan yok. Kendi düşüncelerin, kendi fikirlerin var. Bu fikirler senin olduğu için, diğer insanlardan farklı olduğu için özel. Aynaya baktığında gurur duy kendinle. Dik yürü.. Gülümse mutlaka sana zarar verene bile. Sana art niyetli olanlar, en çokta o gülüşünden korkarlar.

Başarıyı nasıl anlarız bilir misin ?

O yolda bazen korksan, bazen yorulsan bile hayatının dönüm noktasıdır o yol.

Ve insanlar arkandan konuşmaya başladıklarında bil ki doğru bir yerdesin. Doğru yoldasın. Arkandan konuşuyorlar çünkü onlardan bir adım değil, belki bin adım öndesin.

Kimsenin hayal gücü, yeteneği, kafasındaki düşünceler birbirine benzemez. Bu yüzden tarihteki bilim adamlarının hepsi birbirinden farklı şeyler icat etmişlerdir..

Sende kendi dünyanı inşa et.

6 Yorumlar »

 1. Şükür uzun bir aradan sonra yazı geldi. kaldırılmadan hemen yorum yazayım dedim 🙂 özlemişim. Başarı ve hayalleri gerçekleştirmek! Aslında hep sızlanırız isteklerimiz ve hayallerimizin gerçekleşmemesinden, sebebi çoğunlukla ya çok istememişizdir ya da gerektiği kadar mücadele vermemişizdir, ama başkalarını suçlamak ve bahaneler uydurmak kolayımıza gelmiştir. Bu konuda çok iyi fikir veririm ama örnek olamam 🙂 az çok beni biliyorsun, çalışmak konusunda aşırı tembelim. Buraya yaşadıklarımı, fikirlerimi yazmaya kalksam çok uzun bir yazı olur. Bunun temeli azim, mücadele ve çok çalışmaktır. Birde okumak konusuna değinmişsin üniversite bitirmekten daha etkili demişsin, bazen okumak da, üniversite bitirmekte insanların aydınlanmasına, kendini geliştirmesine yetmiyor sanırım! Dün akşam bir video izledim, eski millet vekillerinden Hasan mezarcı vardı, kendini yeniden dünyaya gelen İsa peygamber yani Mehdi olduğunu idda etmişti, hala da öyle 🙂 Bunun şimdiki karısı, yaşıda çok genç onun mehdi olduğuna inanıyor kendinide Meryem ana sanıyor ve bu kadın Kalp damar cerrhı uzman doktor!!! Beş üniversite bitirse, on bin kitap okusa neye fayda.

  Liked by 2 people

  • Evet evet bende yorum okumayı çok özlemişim. Demekki leptopun bozulmasını bahane etmeyecekmişim böyle oturup telefondan da yazılabiliyormuş. Bazen evet çabalamak gerek. Ama bazen de hayat önüne koyar. Atar önüne. Çokta şikayet edip yakınmak ele fayda katmıyor. Evet bu son bahsettiğiniz de inanca giriyor. İçinde o olmadan olamıyorsun. 🙂 Sanki daha önce bu dünyada yaşamışız da, sanki bir görevimiz varmış. Kendimiz olmak. Kendimizi bulunca da görev tamamlanıyor sanki. En azından ben öyle hissediyorum. Tam o kendim değilim. Ama her gün her tecrübe beni çıkarıyor oraya bunun da farkındayım. Sizin için en güzeli motorsa bırakın zamanınız orada geçsin. Bazı konularda en mükemmel olmana gerek yok. Dünyanın seni tanımasına gerek yok. Bazen sadece keyif almak. Gülümsemek yeterlidir. Sevgilerimle efendim.

   Beğen

 2. Ona tam olarak inanç demiyelim 🙂 İnsanların çoğunun bir inancı var ama hepsi gidip kendini birilerine köle yapmıyor, tarikata, şeyh’e şıh’a teslim etmiyor kendini. Birgün hayalimdeki motoru alırsam, dünya beni yine tanımayacak ama ben dünyanın bir çok yerine gitmeye çalışacağım. Şundan eminim, dünyayı bilmem ama Türkiye birgün seni tanıyacak.

  Liked by 1 kişi

 3. Başarı mı? O zaman kendinle yarışacaksın. Başarı için kimseyle yarışma. On parmağın onuda bir değil. Elbet yorulacaksın, adım atamayacak hale geleceksin. Olsun biraz soluklanmak sana da iyi gelecek. Başarmak için cesaret de gerekir. Bugün yapamayabilirsin. Olsun yarın yine denersin. Denemekten korkma.
  Çok güzel bir yazı tebrik ederim 🙂

  Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: