İçeriğe geç
Reklamlar

Köpekler neden arabaların peşinden koşar..

Majeste- Aşk Dediğin

Arkadaşa dedim ki, ”blogta yazmam için bana bir konu söyle”
Oda bana ”ne konusu” dedi..

Bende, ”hayatında neyin eksik olduğunu, cevabını veremediği konuları, kafasını kurcalayan düşünceleri” sordum.


Oda bana,
”Mesela köpeklerin arabalara neden havladıklarını yaz” dedi..

Yemin ederim, böyle düzgün bir düşünce görmedim. İnsanlara hep soruyorum, kimi zaman ayrılık, aşka değin falan diyorlar. Tamam onlara da amenna. Ama bu düşünce. İlk defa böyle bir cümleye karşılaştım.. Basit bir konunun buralara geleceğini bilemezdim. Biz basit gördük.

Ben henüz yazmadan o söyledi zaten.

”Köpeklerin arabaları sevmemesinin nedeni, arabaların köpekleri ezmesiymiş.” O yüzden kıl kapıyorlar yani, haklılar ben köpeklerin tarafındayım..

Arabalar yani şoförler o kadar dikkatsiz ki bazen köpekleri ezerken, kedileri de ezebiliyorlar..

Kaç kediye denk geldim, yolda yürürken, kanlar içinde yatan. İnsanların başına toplanması… Ya o insanlar umursamadan yola devam etseler? Hiç olmazsa dört beş insanın kedilerin, köpeklerin başında durması. Çabalaması güzel..

Siz siz olun, yanlışlıkla bir hayvana bu gibi bir durumda, inin yardım edin. Can oda, hiç bir randevu, işe geç kalmışlık veya eve erken gitmek, bir canı geri getirmez.. Bunu da vicdanı olan, yapar, durur. Vicdanı olan sadece ardına bakar.


Evet kediler demiştim.. Sevgili dostum, sana bir soru, kediler neden miyavlamıyor, arabalara..?


Demek ki, birazda hayvanların bünyesinden kaynaklanıyor. Köpekler saldırgan değillerdir bana göre, onlar sadece haksızlık karşısında susmazlar. Kediler daha sessizce hareket ederler.


Araba konusuna geri gelirsek, Olaya böyle hiç bakmamıştım. Hatta bu güne kadar oturup, ”bu köpekler niye arabalara koşuyorlar yav” demedim.

Bu soru, benim de bakış açımı değiştirdi, köpeklere hak verdim.


Bu konudan, köpeklerin kinci olduğu çıkarılabilir belki. Sonuçta affedip unutmuyorlar değil mi ?

Şahsen, bir yakınıma, araba çarpsa, bırakın arabanın peşinde koşmayı. Araba markasının soyunu kuruturdum.
Ama suç arabada değil 🙂


Benim düşüncelerim bir yana, ciddi ciddi araştırdım bu konuyu.

Bu konuda hiç kitap yok, lütfen yazarlara sesleniyorum. Biraz hayvanların iç dünyasına inin 🙂

İnternette ise, köpeklerin avcı olduğunu, ve kaçan kovalanır mantığıyla arabaları kovaladıkları yazıyor. https://onedio.com/haber/kopekler-neden-otomobilleri-kovalar-anlam-verilemeyen-adetin-nedenini-bilim-acikliyor-736356


Yinede, siz köpek olmayın, kaçan kovalanır mantığına sığınmayın. Araba uzaklaştığında vazgeçmeyin 🙂

Köpekler hisleri kuvvetli canlılardır. Dikkat etmişsinizdir, aynı köpek bazı tanımadığı kişilere havlarken, bazılarına sesini çıkarmaz.
Her hayvanın duyguları vardır unutmayın. Annelik duygusu vardır. Gözyaşları vardır. Canları acır..

Anlamsız anlamsız bakmazlar gözlerinin içine..
Bir balık bile olsa.. Tavşanlar, tamam tek derdi, midelerini doyurmak ve konfor oluyor ama gözlerine baktığında o sıcaklığı gerçekten hissediyorsunuz. Bilmiyorum, ben sevildiğimi hissettim bir hayvan tarafından. Onların da güveni vardır, benim bir tavşanım vardı, ve kafasını kolumun arasına sokuyordu. Kendi istiyordu ona sarılmamı. Gerçekten delirmiyorum. Siz onları severken, bu karşılıksız olmuyor. Belki insanlar gibi düşünmezler ama kesinlikle duyguları var. Kalpleri var bir kere. Gözlerinin içine bakarsınız, durup size bakar. Parıldayan iki göz. Ah sanırım tavşanıma aşık olmuşum..

Size hayvanlar konusunda bir anı daha anlatacağım, dikkat burası mühim..

Köyde bir köpeğimiz vardı. Bembeyaz pamuk gibi, yavru halini biliyorum. Sonra büyüdü. Hatta yerinde durmuyordu. Zıplıyordu, kaçıyordu. Sakin durduğunu hatırlamıyorum. Sonra evde bir şey oldu, ve dedemin onu evden uzaklaştırması gerekti. Dedemde bizde üzüldük bu duruma.. Evden çok uzağa bir araziye bıraktı. Daha sonra bir hafta sonra tekrar gitti görmeye. Dedem gittiğinde aynı yerinde duruyormuş, Dedem ona ekmek uzatmış, yaklaşmış ve biliyor musunuz ? Gelmemiş, gitmiş hatta. Ekmek bile olsa bakmamış.
Küsmüş yani dedeme. Nasıl kırıldığını siz anlayın. Eğer sadece köpek olsaydı, tek derdi yemek olurdu, işte gurur öyle bir şey ki, aç kalırım daha iyi dedirtebiliyor. Bir kalp, sadece yakınlarından, sevdiklerinden kırılabiliyor. Çünkü sevdiklerinin avucuna koyuyorsun yüreğini. Siz sanmayın ki, sadece köpekler ve kediler. Bir daha kine karıncalarla ilgili yazarım 🙂

Anlıyor musunuz şimdi ? Duygular diyorum!
Her nefes alan, kanı akan her canlıda var. Hatta sizin o nefret ettiğiniz, kötü bildiğiniz insanların da kırıklıkları, yaraları var. Bir insana baktığınızda sadece bu günü görürsünüz. Sadece size yaptığını. Ya ona da insanların yaptıkları. Bir insanın, hatta annenizin babanızın, sizin yaşlarınızda kaç kere ağladığını bilemezsiniz..

Bu köpek olayı gibi, kaç gururun bir aşkı bitirdiğini..

Kötü bir olay oldu, onca yazdığım silindi, neyse ki yarısını kurtarabildim.. Yazarların, yazdıklarını kaybetmesi evlat acısı gibi. Gözlerim dolu dolu sövdüm.

Geceleri şu sitede yaşadığım, mutluluk bu akşamki gibi sinir halleri.. Artık nasıl bir kaybetmişlikse hırsımı mousetan çıkardım. Mouse iyi merak etmeyin, kırılmadı.

Ah burası olmasa ben bu duyguları nerede yaşardım.. Yazarken bile hissediyorum. Yaşıyorum kelimeleri..


Bu kadar yeterli.. Sizleri canımdan çok seviyorum..
Buna şükredin, hiç olmazsa ben söyküyorum sizi sevdiğimi 🙂
Azıcık tatlılık yapıyorum.

İyi geceler diliyorum!


Reklamlar

3 Yorumlar »

 1. Gecenin bu saatinde nöbetçi yazara birde nöbetçi yorumcu lazım 🙂 o da iş başında. Sinirli olduğun için her konuya saldırır gibi girmişsin. köpekten başlayıp kediye, tavşana, köydeki dedene, yazılarına, mouse. Aklına başka şeyler gelse onlarıda yazacaktın sanırm 🙂 Tam emin değilim ama sanırım köpekler özellikle dönen tekerlekleri kendilerine tehlike olarak görüyorlarmış, aslında bu konuda en müzdarip olan biz motorsikletçiler, köpekler en çok bizleri kovalamayı sever, hatta çok denemişimdir ben durunca o da durur ben hareket edince tekrar kovalamaya başlar. Birde senin yazılarında konu içinde konu olduğu için her birine ayrı ayrı yorum yapmak gerekiyor, arada bir cümle yazıp bırakıyorsun aklım orada kalıyor 🙂 Yani bu kaçan kovalanır! niye oturanı tutmak varken kaçanın peşine gönderiyorsun milleti, kaçan yakalanmaya razıysa neden kaçıyor? Köpeklerin arabaları neden kovaladığını anlamıyorsak, yakalanmak için kaçan insanlarıda ben anlamıyorum. Kaçıyorsa kovalama, kaçmıyorsa yakala 🙂

  Liked by 1 kişi

  • Kahkaha attım bu yoruma 😀 Yemin ederim, yazdığımı okumak zor geliyor. Ben kendimi hiç anlamıyorum. Sanırım roman yazsam, ne tür olduğu kırk sene tartışılır 😀 İçinde uzayda geçen aşk filmleri çekerim, aksiyonlu olur, hatta mizah katarım.. Köpek konusuna gelince, durman büyük cesaret abi takdir ettim 😀 Ben olsam duramazdım beni yiycekler diye. Son bahsettiğin nokta atışı 🙂 Bende senin düşüncendeyim abi, Ya mesela iki tarafta kaçıyorsa, kovalanmak için. O zaman asla yakalayamazlar birbirlerini. Burada sanırım, gurur giriyor. Mouse olayı bu yazıyı yazarken oldu ondan eklemek istedim 😀 Böyle bir konu beklenmezdi değil mi. Biraz farklı oldu. İyi geceler abi 🙂 Sevgiler..

   Liked by 1 kişi

 2. Heʏa i’m for the first time here. I camke acrⲟss this boaгd and I find It truly useful & it helped me out much.

  I’m һoping to offer something back annd ɑid others such as yoou aided me.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: