İçeriğe geç
Reklamlar

Bedel olmazsa, sonuç olmaz..


“Love Lost” – Mattia Cupelli (Emotional Piano Orchestral)

Hayattan öğrendiğim vede gitar hocamdan öğrendiğim bir konu bu.

Gitar hocamdan daha önce de bahsettim. Bu aralar sanırım gitarla ilgili çok bahsedeceğim. Bir bakmışsınız ki, bana özenip sizde başlamışsınız 🙂

Sürekli aynı konuları bahsetmemin nedeni, hayatım nasılsa ? Neyi, nasıl görüyorsam ? Onları döküyorum buralara..

Ki ben, bir gitarda bile hayatı gördüm.
Hayır şuan aşık değilim müziğe, sadece dinlemeyi seviyorum ve müziksiz bir harf yazamıyorum.. Zaten hocam da ‘müziğe aşık değilsen bile yapacağız’ dedi.. Henüz tanımaya çalışıyorum…

Sadece şunu söylemeliyim ki, Neyi istiyorsanız hayatta, bir bedeli olması kesinlikle gerekiyor..
Bir nefes vermeniz, bir hayat için..

Aşkta da böyle değil midir ?
Bir gün için, kendini heba edersin..
Sadece bir an için..


Şimdi gitarda yeniyim, aranızda bilenler de vardır belki..
Hocam bana dedi ki, ‘haftaya geldiğinde parmakların yara olmuş olsun..’
Bende günlerdir, yara yapmaya uğraşıyorum. Çalışmayı ve çabayı bir insan ancak böyle kolay anlatabilirdi.
Ben gitarı böyle bilmezdim hiç bir zaman..
Kolay görünürdü karşıdan..

Hırs benim, göbek adımmış. İnatçılığım da var evet ama..

En çokta hocam için yapıyorum bunca şeyi. Aslında gitara fazla meraklı değilim..

Sadece, o yoldan geriye dönmek istemiyorum.. Ve hocamın karşısında yenik düşmek.. Gerçekten istiyorum bunu.
Beni gitardan çok, hocam etkiledi diyebilirim..

Ki bir fedakarlığım da babam oldu.. Bir kaç gündür konuşmuyoruz. Kendisi ben gitara başladığım için bana kırıldı.. 🙂 Ama baba, beni kendim olmaktan alıkoyamazsın ki..

Zaten denemedi ama, sanırım kendi kafama göre iş yaptığım için kızdı biraz.

Olay gitar değil ki, hep kafamda bu günlerin hayali vardı.. Koşturmak.. Bir günümde hem üniversite dersleri, hem iş yerim, blog yazmam, kitap okumam, müzikle uğraşmam.. Hayalimde buydu zaten. Nerede ne iş yapıyorsanız, bir yedek hobiniz olsun.. Aman benim kadar da değil.

Tüm bunlara değiyor biliyor musunuz ? Bir zaman sonra, o gitarı öğrenip ne zaman içim daralsa bir şarkı çalacağım..

Mesela, bir okul okursunuz, ve zamanınızdan verirsiniz. Gençliğinizden.. Bu bir bedeldir. Bence en büyük bedellerden biri de zamandır. Kime harcadığımıza göre.. Nelerle uğraştığımıza göre değişir. Ve her bir uğraş sizi farklı yollara götürebilir.. Yollar hep yollara çıkar, çevremizdeki insanlar da bir yoldan diğer yola giderken elimizden narince tutarlar, bizlere eşlik ederler… Bizi o yola götürürler, yolun başına geldiğimizde geri dönerler. Biz ise, kendimizi çıkmaz sokakta buluruz, daha doğrusu sanırız.. Neyse konuyu dağıtmayacağım..

Arkadaşlık ta bedel ister, karşılıklıdır. Fedakarlıktır..

Yanınızda olmuyorsanız, zor gününde, arkadaş kelimesi biraz ağır gelir..

Emek gerekir, yaptığınız projelerin her açısından düşünmek gerekir..
Bazen oturup günlerce üzerinde düşünmek.. Düşünmekten yorulmak gerekir..

Atıldığınız işlerden, girişimlerden..

Her ne ile uğraşıyorsanız. Ona odaklanmak. Onunla ilgili kitaplar, bilgiler. O konuda iyi kişilerle görüşmeniz gerekebilir.. Buda bedeldir..

Tüm bunları yaparken vücudunuz da bir bedel öder. Yorulur. Enerji tüketir..

Hatta her işe koşturmaya kalkınca ruh ta yorulur..

Ama şunu da bilin ki, insana, ruha en iyi gelen konu ise ‘ÇABA’dır

Bir ruh asla yerinde durmayı sevmez. Koşmayı sever, sevmeyi sever. Bazen canı sıkılır aşık olur. Bazen der ki, burası bana dar geldi hadi başka yere taşınalım..

Bir ruh, yani iç ses, sürekli konuşur. Bazen onu duymayız. Sustururuz. Bu bizim farklı konulara odaklandığımızdan olur. Daha mantıklı konulara..

Ama iç sesinin gittiği yerde değilsen, mutlu değilsindir. Birazda zor olursun.

Arada bir dinle onu, geç kalma.. Aslında geç kalmak yoktur bu dünyada..
İsteyen sana dilediği kadar geç kalmışsın, bu yaştan sonra zor desin..
Günler yeni başlıyor değil mi ?

Zamanı vardır, her işin, her niyetin..

Yıllar önce ettiğin bir dua, ha oldu ha olacak.

Taşlar yerine, zamanla oturur. Taşlar bazen depremlerle oturur..

Bedel dedim ya hani, zaman, emek, niyet, yorgunluk, acı yoksa. Yoktur..


O tatlı uykunuzdan bile heba etmek gerekir bazen, nasıl sevdiğiniz kişiyle konuşurken uyku önemsizse, sabahlara kadar konuşuyorsanız, aynı şekilde ruhunuzun gittiği yön içinde fedakarlık etmelisiniz..

Biraz da kendinizi mutlu edin..

Sonunda güzel günler olacak.. İnanın.

19.04.19 PerşembeReklamlar

17 Yorumlar »

 1. Burçlara pek inanmam, ilgide duymam. Facebook dan arkadaşım olan bir kadın var Akrep burcuyuz ikimizde, hergün resim paylaşıyor yaptığı işlerle alakalı, bir oraya gidiyor bir buraya, ertesi gün başka şehirde, sonra bir bakıyorsun eğitim almış başka bir işe atılmış eğitim veriyor! Aynı senin gibi hiç durmuyor, ona sordum bu nasıl bir enerji hiç durmuyorsunuz? Akrep burcunun özelliği bu seninde öyle olman gerekir dedi 🙂 Bende benim Akrep ölmüş sanırım dedim. Sanırım sende Akrep burcusun eğer öyleyse Akrep burcu kadınlarının özelliği olmalı, benim burcum olsa olsa Kaplumbağ burcu olurdu 🙂 Birşeyleri başarmak için bedel ödemek gerekiyor fakat o birşeyleri her zaman kazanamıyorsun ve bedel ödediğinle kalabiliyorsun. Aşk için kaç bedel ödedik artık ödemek istemiyorum hep hesap bizde kalıyor 🙂 Aşktan soğutuyorlar insanı bedel ödete ödete. İş hayatı çalış çalış zamanını ver sağlığını ver karşılığında ne var üç kuruş para! Yıllarca çalıştım sağlığım gitti hatta azraille göz göze geldim, hoş şimdi çok daha iyiyim ama devletin bana verdiği maaş ne? üç kuruş para. Bedel ödüyorsak karşılığınıda almak gerek, alamadığımızda hayal kırıklığı yaşıyoruz. Umarım sen verdiğin emeklerin, ödediğin bedellerin karşılığını alırsın. Belki sen höbilerinle mutlu oluyorsun, konu daha çok bunun üstüne ama bende ağır bedellerimden bahsedeyim dedim 🙂

  Liked by 1 kişi

  • Çok güzel olmuş hakan abi 😊 Akrep burcu olan bayandan bahsetmen de çok hoş. Ben teraziyim. Ama bence kesinlikle burçlarla alakalı değil, karakter düşünce hayat algısıyla alakalı.. bakma tospa dedin ama, bazen tospalar istediği hedefe ulaşır çünkü hiç durmadan giderler. Önemli olan hız değil zaten yoldan ayrılmamak.. Ben ise burçları sadece gazetede görünce okuyorum 😊 Veya yeni tanıştığım kişinin burcuna bakıyorum. Ama çokta takmıyorum. Kahve falı bir ara sürekli baktırıyordum. Sonra dedim boşuna para.. Şimdi arada bunaldığımda telefondan atıyorum faladdine.. 😊 İnsan çöküntüdeyken süslü kelimeler çok güzel geliyor. İşte sen başarırısın vs vs. Hatta one dio testleri var bilmiyorum biliyor musun abi.. Çok Yalnızken onları çözüyorum. Benim bu site de onlara benziyor. Hep bir motivasyon. Ama ortada bir şey yok. 😊 Şunu fark ettim abi. İlk yazdığımda kendimden hiç bir kelime dahi yoktu. Yazmaktan korkuyordum. Şimdi çok rahat hayatımı anlatabiliyorum. 😊 Sözlerinde muhakkak haklısın abi. Hayat sana gülmemiş fazla. Galiba sen ona çok dikleniyorsun. Bazen izin ver elinden tutsun. Seni yönlendirsin. Senin yaşama sevincini nereden bulup getirebiliriz abi. Kampanya başlatacağım. Hakan abime umut olun.. Yada Hatim indirmem gerekebilir. Henüz yaşlanmadın hakan abi. Ama ruhun çoktan eline baston değnek almış. Yerinde oturmuş. Bir kere yüzünün güldüğünü çok mutlu olduğunu görmezsem gözüm açık giderim.. 😊Sevgilerimle abi.

   Liked by 1 kişi

   • Ben yaşam enerjimi kaybetmedim keybetmemde, sadece sizlerden farklı olarak ben böyle mutluyum. Hayattan baya bi darbe yemişim 🙂 düşününce öyle ama geçmişe takılıp kalmıyorum. Bunları anlatmamın sebebi hayatın darbesini yemeyenler bunları okuyup hazırlıklı olsunlar, hayata küsmesinler, herkesin başına gelebiliri anlatmak. Dahada mutlu olabilirim hayallerim var, beklentilerim var onlar gerçekleşirse dahada mutlu olacağım. Aramızdaki fark, siz karnını doyurmak için avını kovalamalısın tekniğini kullanıyorsunuz, ben meyve vermek için bir ağacın yağmur yağmasını beklediği gibi bekleme tekniğini kullanıyorum 🙂 🙂 🙂 Sizlere bol şaslar.

    Liked by 1 kişi

 2. Sevgili Buse, olaya edebiyat açısından baktığımızda ( olaya edebiyat açısından bakmak lazım ) kalbin fena halde kırılabilir. Bu konuda acımasızımdır. Hiç olmamış. Bunu bir kenara koyalım şimdilik. Fakat yazının kurgusu ve içeriği ne olursa olsun, neyi nasıl ıskalarsa ıskalasın uykudan, arkadaştan, hayattan fedakarlık yapılarak üretilen bir şey. Bu bile başlı başına takdir edilmeyi hak ediyor. ARGE çalışmaları vardır bilirsin. Daha iyisini elde edinceye kadar laboratuvarlar çok ama çok deneysel hatalar gördü. Fakat her bir deneme ve hata bir sonraki aşamanın merdiven yokuşu da oldu. Önemli olan da bu. Sakin kal. Derin bir nefes al ve en iyiye ulaşmak için yeni yöntemler nasıl geliştirebiliriz bunu bir düşünelim 🙂 🙂

  Liked by 1 kişi

  • Ondan şüphem yok Murat abi 😊 Edebiyat kıracaksa kırsın. Bazı yollar endebeli olmalı. Yara almadan, bir zirveye ulaşmak, saçma olur değil mi. O dağa tırnamırken yorulmalı, dinlenmeli, terler dökmeli bazen umutsuzluğa kapılmalı bazen kötü yorumlar almalı ama vazgeçmemeli.. 😊 Hayat denir buna. Vazgeçtiğin an biter. Bazen öyle bir olay olur ki, biz vazgeçeriz ama hayat vazgeçmez bizden.. Yorum için teşekürler abi. Bana enerji veriyor böyle uğraşlar. Bir gün geldiğinde gerçekten dönüp bu yorumlara bakacağım. Amacım hedeflerime uğraşırken insanlara umut vermek. Motivasyon sağlamak. Bu yazmaktan daha güzel. Birileri benim yazdıklarımı ciddiye alıp bir farklılık yapabilir hayatında. Farklı bakmak bile bir etkendir. Sevgilerle murat abi. Yazar abim.😊

   Liked by 1 kişi

 3. Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your site.
  Im really impressed by it.
  Hi there, You have performed a fantastic job. I will definitely digg it and in my view suggest
  to my friends. I’m confident they will be benefited from
  this website.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: