İçeriğe geç
Reklamlar

Yerini Değiştir, Ağaç değilsin.

Kaan Boşnak- Şeyhim Beni Işınla

”Bulunduğun yer seni memnun etmiyorsa, yerini değiştir. Ağaç değilsin.” Jim Rohn

Birini düşünüyorsan ve yazmasını bekliyorsan, neden sen yazmıyorsun. Ya oda senin yazmanı bekliyorsa.. Ve daha sonra umutsuzluğa kapılıp vazgeçiyorsanız ikiniz de aynı anda. Bu yüzden çoğu aşık kavuşamıyorsa..

Farklı şeyler yapmak istiyorsun, ama dünkü yaptığının aynısına devam ediyorsun. Bugün farklı bir şey yapmadın. Ufak bir adım atmadın. Gelecek planı kurmadın. Hayal kurmadın. Bir yandan farklılık isterken, bir yandan da standartı olduğun hayatını da sürdürmek istiyorsun…

Değişsin istiyorsan, yürümelisin. Zorda olsa, hafifte olsa adımların..

Unutma tarihteki en güçlü adamlar, bir zamanlar hiç olanlardı..


Mutluluk sebeplerde değil, arayışta değil. İçtedir. Yanıbaşındadır. Seninle uyanıyor seninle uyuyordur. Zamanını bekliyordur sadece. Hayatta zaman ön plandadır. Zamansız hiç bir şey yoktur. Yeri ve zamanı vardır, güneşin ve ayın..

Mevsimler bile, takvimle işliyor..
Mutluluğunda zamanı vardır. Sen hazır olduğunda, tamam dediğinde dürtecektir seni.

Hani sevemiyorum dersiniz ya zaman zaman, aşk sizi bulmaz bir türlü. Bunun çevreyle bir alakası yok kendimce, sen onu istemedikçe uğramaz sana. Ve aslında aşk bile, mutluluğa gelir.


En son ne zaman içten güldünüz ?
Ne zaman huzurluydunuz ?


Yine olmamanızda bir sebep yok.

Neyse o çok uzun süredir yapmadığınız onu yapın. 5 duyu organımız var ya hani, şimdi size tek tek bunları saymayacağım. Örneğin, gözlerimiz görürken biz bunun farkında olmayız. Otomatikman yapar bunu. Taki gözlerimizden rahatsızlık olunca eksikliğini hissederiz bunun. Mutlulukta böyledir. Hasara uğrayınca yokluğu anlaşılır.

Ama aslında bıkmışlık ve diğer tüm duygular da organlarımız gibidir. Bu yüzden insan kendine teşhisi koyamaz. Psikolojisi zaman zaman çökse de, iyiyim der, rutin işlerine keyifsiz şekilde devam eder..

Şimdi yine soruyorum size ne zaman olduğunu değil,
gerçekten huzurlu hissediyor musun ?

Hissetimiyorsan, yolunda gitmeyen şeyler vardır. Yenidir, düşüncelerinde vardır, içinde vardır. Uyumak sorun olur. Ve bu kalbe bıçak saplanması gibi bir şey değil, tam aksine kalbin yaşadığını hissedip, aynı anda yok oluşunu izlemek gibi. Yerinden sökülmesi gibi.

Huzurlu hissediyorsan, kendini tanımayı öğrenmişsin demektir.. Bir yağmura, bir kitaba, bir hafta tatiline sevinen insan modeli demektir. Azla yetinen, ufak bir sofradaki muhabbeti seven. O anı tam anlamıyla dolu dolu yaşıyorsun demektir. Andasın demektir.

Eğer ki, boşluksa içindeki, dostum sen araftasın. Bomboş bakıyorsan çevreye, kaybolmuşsun demektir. Gözlerin dalıyorsa uzağa, yanında olmasını istediğin farklı yerdedir. Mutluluğun kursağında asılı kalmıştır..
Araftaysan, ruhunu da kaybetmişsindir..

Ne yazıkki, sen onu kovsan o seni fazla bırakmaz, en fazla bir üstte tepende geziyordur.. Geri gelecektir..

Şimdi bir söz var, duyguları olaylardan çıkarın, olayların hiçbir anlamı kalmaz diye.. Çok sevdiğim bir söz..

Şöyle de bir şey var, benim burada yazmamın en büyük etkeni, duygularım, ruhum. O olmadan buraya fazla uğramıyorum..

 

O yüzden diyeceğim o ki, huzurlu değilsen, ilk kendini bul. İlk huzuru bul. İlk hisset. Sonra da harekete geç. Ne istersen. Aklından ne geçiyorsa..

Bir aralar benim canım hiç bir şey istemiyordu. Bu çok trajik bir durum. Bir insan çikolata bile istemez mi ?

Mutlu olmanın yanında çikolata bile vardır.

Uzun süredir müzik dinlemediğimi fark ettim..
Müzik ruhun gıdasıysa, ruhum aç kaldı demektir.

Uzun süredir de, camımın perdesini açmadım.
İnsan sadece umudu varken bakar gökyüzüne..

 

Arkadaşıma demiştim ki, insan geleceğini bilseydi galiba bu kadar üzülmezdi. Düşünsenize bir aşk acısı çekiyorsunuz. Ama aslında 10 sene sonra farklı, daha iyi biriyle evlenip mutlu olacağınızı da biliyorsunuz. Teselli verirdiniz kendinize. Örneğin iş yerinde sıkıntılar çekiyorsunuz. Ama beş sene sonra bir müdür, veya daha iyi bir işiniz olacak. Başarılı olacaksınız.. Şimdiki sıkıntıları önemsermiydiniz.. Hayatın sonunda size küçük sürprizler çıkaracağını biliyor olurdunuz…

Arkadaşım da dedi ki öyle saha kötü, Örneğin hayatının aşkıyla beş dakika sonra karşılaşacaksın. Ve sürekli bunu düşünürdün, acaba ne yapmalıyım ? Nasıl tepki vermeliyim ? Ne konuşmalıyım ? Gibi gibi.. Ya felaketleri de bilseydik ? On dakika sonra bir telefon geleceğini, hayatında kimleri kaybedeceğini biliyor olurdunuz..

Demem o ki, hayat cehennemle cennetin birleşimidir. Yara almadan geçen insan yoktur. Ne çok kötüdür bu dünya ne iyidir. Ve unutmayın insan en çok, kalbiyle gururundan kırılır. İnsan hastalansa, okadar üzülmez. Üzüldüğü hastayken ailesinin, çevresinin ona yabancı muamelesi yapmasıdır..

Şunu da düşünüyorum zaman zaman, ben herkesin adını kara listeye yazan biriyim. Biri bir yanlış yapmışsa sürekli düşünürüm kaçarı yok. Bu aralar öyle bir düşünce geliyor ki bana, kin duygumu yitiriyor..

Ya size kötülük yapan biri, aynı zamanda size iyilikte yaptıysa.. Göründüğü gibi değildir. Toprağın altında ki canlıları, hayatı görmeyiz biz. Üzerindeki ağaçları görürüz sadece.. Sizin kızdığınız kişi ya sizin haberiniz olmadan sizi koruduysa.. Ya ufak bir yardımı dokunduysa zamanında. “İnsanlar sizin karşınızda değiller, herkes kendi tarafında” diye bir söz var..

Uzun zamandır yazmıyordum, aslında arada yazıp yayınlamıyordum. Unutmayın beni istedim.

🙂

Reklamlar

10 Yorumlar »

 1. Yazının başları baya beni tarif ediyor 🙂 Farklı şeyler yapmak istiyorum ama hergün yine aynı şeyleri yapıyorum! Fakat bazı şeyler imkanlarla kısıtlı olduğu için her istediğinide yapamıyor insan. Ben motorumla uzak yerleri gezmek istiyorum ama hayat şartları beni motorumla ancak kitap cafe, park cafe, çarşı ve ev arasında gidip gelmeme izin veriyor 🙂 Daha fazlasını yapmam için çalışmam gerekiyor, yok ben böyle huzurluyum çalışmak, işe gitmek bana çok uzak 🙂 Belkide çevremdeki arkadaşlarımda benim gibi tembel oldukları için böyledir, bi tanesi hadi yola çıkalım dese belki gerisi gelecek ama olmuyor. Belkide daha önceki bir yazında yorum yapmıştım, yanlızlık özgürlük demiştim, hiçbiri özgür değil. Arkadaşım çok ama özgür olan yok. Bak şimdi tersi çıktı, özgürlük yanlızlık mı acaba 🙂 Neyse ben mutluyum böyle. Gelelim insanın geleceğini bilerek yaşamasına, hayatın hiç heyecanı kalmazdı sanırım, seyrettiğin bir filmi bi daha izlemek gibi birşey olurdu sanırım. Kara listedeki kötülük yapanlar konusunu çok beğendim, belki iyilik yaptıklarını düşünmüşsün, harika bir düşünce. Dünyada hiç birşey sebepsiz yaratılmamış, bize zarar veren sinekler böcekler gibi, bizim için gereksiz ama bize faydası olan bir başka hayvanın beslenmesi olabiliyor. Zehirli yılanları düşün neredeyse bir çok ilaç sektörü bu yılanların zehiriyle bizlere ilaç yapıyorlar. Belki bu kötü insanlarda başka bi yerde bize faydalı olabiliyorlardır, ama bu kadar iyimser olmak da iyi bişeymi bilemiyorum. Ara sıra bi sinek ilacı sıkmak lazım sanki 🙂 Bu arada kadınların en anlamadığım yanlarından bir konuyla güldürdün beni, canının ne kadar sıkkın olduğunu anlatmak için çikolata örneğini vermen sesli güldürdü beni 🙂 Ben çikolata yemeyeli kaç yıl oldu hatırlamıyorum ve hiç aklıma bile gelmiyor 🙂

  Beğen

  • Beklenen yorum sonunda geldi 😊😊 Senin yorumunu okurken hiç sıkılmıyorum hakan abi. Hatta düşüncelerini çok merak ediyorum hep bir fikir atıyorsun. Aslında burasını öyle tartışma ortamı olmasını istiyordum. Belki olur. Parayı bulunca değiştiririz. 😊 Çikolata yemelinin abi. İnsan mutkuluğunu artırıyor. Bilimsel olarak kanıtlandı. Yalnızlık bir özgürlük değil. Özgürlük ne söyleyeyim mi ben. Kişinin her Canının istediğini yapması da değildir özgürlük. Özgürlük her insanın içindeki bedenden kurtulmayı bekleyen ruha benzer. Asıl özgürlük. Keyfi bir şey değildir. Bilinçlidir. Sorumluluktur. Hem kendi iradenle yapmaktır hem çevreyi de kırıp geçmemektir. Özgürlük mühim bir konu. Dile kolay değil. İnsanın kendisi özgür olduğu gibi, düşünceleri de öyle olmalıdır. Toplumun bize dayattığı düşünceler gerçek düşüncelerimiz değildir. Her çocuk nasıl aileden gördüyse. Türkiyede doğan herkes nasıl direk islam dinine doğuyorsa. Siyaset bile ailenin çevrenin Düşüncelerinden kaynaklanıyorsa işte orda özgürlük özgür düşünce yoktur. Evet abi sanırım bende, biri elimden tutmadıkça biraz yavaş oluyor. Ama bu site tek başıma yaptığım bir konu. Kendimle gurur duyuyorum. Farkındamısın abi, çevremiz sürekli değişiyor. Farklı kademelerden insanlar tanıyoruz. Bu boşuna değil. Yorum içib teşekürler 😊 Umarım zamanın kıymetini bilirsin ve dilediğin gibi yaşarsın abi. Yaşlandığında anlatacak hikayelerin olur. Cesaret ve çılgınlığın olur. İyi geceler diliyorum..

   Beğen

 2. Teşekkürederim yazdıkların için, umarım sende hedeflerine en kısa zamanda ulaşır, her an çikulata yermiş gibi mutlu olursun 🙂 iyi geceler.

  Beğen

 3. Hey there I am so excited I found your blog, I really found you by accident,
  while I was looking on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would
  just like to say thank you for a fantastic post and a all round
  entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment
  but I have saved it and also added your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great job.

  Liked by 1 kişi

 4. Biraz kişisel bir yorum yapayım. Hem bu hem de diğer bazı yazılara yönelik olacak.

  Uzun süre önce hayatın anlamını aramayı bıraktım. Hayat basittir. Doğarsın, yaşarsın ve çiçek olursun. Başarı, elinden gelenin en iyisini yapmaktır. Hedefine erişmek ya da erişmemek ana ölçüt değildir. Çünkü, insanların sınırları vardır. Ve her insanın başarısı kendi sınırına göre ölçülmelidir. Yoksa sıkıntılar başlar.

  Mükemmel inanç, kitap, insan, falan ve filan yoktur. Ama her birinin içinde değerli şeyler olabilir. Hepsini toplayıp yeni bir hayat anlayışı tasarladım. Eğer kendi kendimi aldatmıyorsam “çok uzun süredir” huşu içerisinde yaşıyorum. Bu tadı anlatmak zor.

  Buddha haklı çıktı. Var olandan yok olana doğru odaklanmak acıtır. (Güncel dile çevirirsek) Sahip olduğun telefonun keyfini çıkar Bir başka telefonu yeni, elindekini ise eski olarak görmeye başlayınca “GEREKSİZ YERE” kendine bir eksliklik katmış olursun. Duyguların ve düşüncelerin sana yeni eksiklikler katmaya odaklanırsa acı çekersin. Bu durum, elindekiyle yetinmekten farklıdır. Elinden geleni yaparsın ve durumu kabullenirsin. Bu kadar!

  Beğen

  • Hmm. Okudum, okudum ve karar kıldım. Sanırım sizinde yaptığınız en güzel yorum bu. Basit görmek gerekir. Haklısınız. Ama tamda basit değil. Orta noktasını görmek gerekir. Bardağın dolu tarafına odaklanan biriyim. Berbat bir günümü iyiye çevirmekte üstüme yoktur. 🙂 Gereksiz yere olan kısımda çok doğru. Hatta gereksiz insanları da çıkarmak gerekir hayatımızdan..

   Liked by 1 kişi

   • Şahsen özet olarak yazmaya alışkın yapım var. Sonra bu özetleri sorulara göre açıyorum. Basit değil demişsin. Haklı olduğun yanlar var. Basit olan tarafı bunu anlamak. Ama tasarlamak ve uygulamak zor olabilir. 3 sayısının gizemi isimli bir yazı serisi üzerinde çalışıyordum. Ondan alıntı yapayım. “Bir şeyi önce fark ederiz. Yani fark etmek ilk aşamadır. Sonra fark ettiğimiz şeyi düşüncelerimizde anlamaya ve tasarlamaya çalışırız. Böyle yapıyorum ama doğrusu şöyle şeklinde düşünmek gibi. Emin olduktan sonra üçüncü yani uygulama aşaması başlar. Dediğin gibi fark etmesi basit ama tasarlaması zor şeyler var. Bunların uygulaması daha zor oluyor. Çünkü, bir çok engelleyici etken var. Alışkanlıklar gibi.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: