İçeriğe geç
Reklamlar

Hayattan vAZ GEÇMEyin.

Durup durup, eski günlerden bahsedersiniz ya, çocukluğunuzdan.. İlkokul anılarınızdan bahseder, liseye giderken ne kadar mutlu olduğunuzu düşünürsünüz. İç çekersiniz geçmişe.

Neden insan, bugünün dışında bir günü özler bilir misiniz ? Veya eski sevgilinizi neden özlersiniz. O kişi artık gelse, sevginiz dahi kalmamıştır ama anılarınız çoktur. Zaten derler ya, onu değil, anıları özlüyorsun diye.

İnsan aslında, bugün mutlu olamadığı için özler. Geçmişte olan duygu bugün yoktur. Örneğin bir yakınınızla aranız bozuldu. Ve siz seneler sonra bile dile getiriyorsunuz. Bunun sebebi aslında sizsiniz..

Eskiden ona nasıl davranırdın, o sana nasıl davranırdı? Daha çok gülüyordun değil mi ? Her şeyi ona anlatırdın. Oturur dertleşirdin, beraber çılgınlıklar yapardınız. Mantık sonra gelirdi. Özgürdün onun yanında, rahattın..

Şimdi onunla beraber duygularda yok değil mi? Belki güvendiğin kimse yok. Hatta çıkıp eğlenebileceğin kafa dengi arkadaşın yok..

Geçmişi düşünmemizin bir diğer sebebi işte budur. Şu anki olmayan duyguyu, eksikliği, geçmişte ararız. Aslında daha çok yorar bizi bu..

Bundan sonra hayatına kimse giremeyecek mi ? Bugün yaşamıyor musun ? Neden insan geçmişi ister ki. Çevremde çok var mesela, beni geçmişime götür derler. Bende tamam derim, aslında insan o anları düşününce bile gider geçmişe, bir el uzaklığındadır, kolunun altındadır hemen hemen. Babannenizin evi, çocukluğunuz geçti orada, seneler sonra gidiyorsunuz, ve o kadar güzel bir duygudur ki bu, zaman geçse, insanlar geçse, duygular geçse. Aynı olan şeyler vardır..

Bir insanı geçmişe göndermek bu kadar basittir..
Ve gelecek! İnsanın korkusudur. İş korkusu, ölüm korkusu, yaşlılık korkusu.
Yemin ederim size 21 yaşındayım ve yaşlandığımı hissediyorum..

Böyle olması mı gerekiyor? Hayır.

İşte tamda bunu diyeceğim. Neden geçmişinde yaşamışken, şimdi de olmasın ki? Ne eksik illa o günleri yaşamak için 15, 17, 8 yaşlarında mı olmak gerek..? İnsan bu yaşında mutlu olamaz mı, eğlenemez mi?

Lunaparklar çocuklar için midir ki sadece..?

Sadece tek yapmanız gereken, şu anda yaşamak. Tek gerçek olan odur. Ve yaşlandığınızda torunlara anlatacağınız anılarınız olsun istiyorsanız yaşamalısınız. Hemde korkmadan, cesurca..

Önemli bir iş başardınız diyelim, soracaklar size. ”Hayatında neler yaptın?10 sene önce, çocukluğunda..?”

Sizde diyeceksiniz ki, ”hmm telefona baktım. Saatlerce baktım, youtube videoları izledim, oyun oynadım, dizi izledim, film izledim..”

Hayır! Bunları yapan zaten önemli bir iş başaramaz..

Bunu ben değil, girişimciler söylüyor..

Yani, tamam onu da yapın, ama azaltın. 3 saat 5 saat telefona bakmaktansa, azaltın, eve geldiğinizde hiç bakmayın ailenize zaman ayırın, dizi mesela yada film, haftada bir gününüz olsun. Eğlence günü diye. Geriye kalan kısımlarda kendinize yatırım yapın. Kitap okuyun, okuduğunuz her kitap size bir yol katar. Hobi edinin mutlaka, örneğin resim, müzik, tiyatro.

Size bir soru, tiyatro izlemeyi mi tercih edersiniz yoksa oynamayı mı?

Neden işin baş rolü olmak varken izleyici. Neden sen de bir parça olmayasın. Bir görev almak..

Hem çevreniz değişir, o tarz insanlar katar hayatına. Hem öğrenirsin, ruhuna iyi gelir, boşaltır ruhunu.

Eğer ki, hayatını telefondaki videoları izleyerek geçirmek istiyorsan rahatını bozma, ama video çeken olmak istiyorsan, değiş..

Fikir vereyim, sadece şehrimde tenis üzerine kurslar, yüzme kursları, halk eğitimin çeşitli kursları, gitar kursları, fitness, yoga..

Para veremem diyorsan, belediyenin sağladığı kurslarda var.

Amacın sadece işe gidip gelmek olmasın!

Yaşlandığında, ben bunu yaptım, diyebilmelisin. Yapmadığın fazla bir şey kalmasın. İçinde ukde kalmasın..

İşte bu, anı yaşamanın bir sebeplerinden biridir.. İlla çevre olmasına gerek yok. Çevren varsa, arkadaşlarınla güzel sohbetler ediyorsan, bir farklılık yapabilirsin yinede, eskiden olduğu gibi her şey. Sen farklı bakıyorsun sadece..

O arkadaşlarınla, yazları çimlere oturur çekirdek, kola yapabilirsin, bisiklet sürebilirsin, sahil kenarında balık ekmek yiyebilirsin, onlarla basketbol oynayabilirsin, konsere gidebilirsin, yemeğe gidebilirsin..

Sen istersen 90 yaşında ol, eğlenmeyi biliyorsan ve zevk alabiliyorsan hala çocuksun..
Reklamlar

10 Yorumlar »

 1. Film ve dizilere ara vermek şart 😂 benim gibi spor yapın, herkesi spora başlatıcam bu gidişte bugün 2 kişinin daha kanına girdim 😂😂

  Beğen

  • Ben hiç tavsiye etmiyorum 😂 boşa gitti param hiç gitmedim. Demekki bana göre değilmiş fitness. Yoga şuan aklımı kurcalıyor. 😊 hayat bu şekilde yaşanıyor..

   Beğen

 2. Sen keşke öğretmenlik okusaydın, iyi bir öğretmen olurdun eminim 🙂 Geçmişi unutmamak, hatırlamak iyidir aslında tabiiki seninde dediğin gibi anı kaçırmadan. Bi çok insan zamanın şartlarından dolayı sadece geçim derdine düşmüş, yarınını, çocuklarının geleceğini düşünmekten bu gün neler yaptığının yada neler yapamadığının farkında bile değil. Bir kısmı herşeyi, hayatı dini başkasında yaşıyor! yani adam namaz kılıyor bu yakışırmı diyor, oruç tutuyor böyle konuşulurmu diyor oysa kendi ne namaz kılıyor ne de oruç tutuyor. Sonra ben o adamın yerinde olsam şöyle yapardım böyle yapardım diyor ama kendisi oturduğu yerden bile kalkmıyor 🙂 Sadece herkesi eleştiriyor. İnsanlar eleştirmek yerine gözlem yapmayı tercih etse herkesin hayatından, tecrübesinden kendine birşey katmayı düşünse, cehaletin prim yaptığı bu yıllarda kendini geliştirmeye çalışsa hem kendisi hemde başkaları için hayat daha güzel olacak. Tamam okumak araştırmak, eğitim almak en iyisi ama bazen köyden yaşlı bir amca çıkar karşına ilkokuldan sonra kitap görmemiş, bir konuşmaya başlar akademisyenleri susturacak bilgiye sahiptir ipnoz olmuş gibi dinlersin. Yaşadığı herşeyden kendine birşeyler katmıştır o adam. Farkındaysan neredeyse her yazdığın konuda karşımıza bu teknoloji engel olarak çıkıyor bununla eğitimcilerin ayrı bi şekilde mücadele etmeleri gerekir bence. İşte bu teknoloji hayatlardan o kadar çok zaman çalıyorki kimse farkında değil, sen sinema tiyatro vs. diyorsun ama millet oralarda bile telefonu elinden bırakmıyor hatta spor salonlarında bile 🙂 Neyse bu teknoloji ile başedemiyeceğiz sanırım. Gelelim kendimizi geliştirmeye; herkes keşke okusa ama benim gibi okuma engelli bi çok insan var, okuyamıyorsan eğitici video lar izle, akıllı ve bilgili insanlarla zaman geçir, o telefonunda bütün gün komik video izleme kısa kısa bilgiler olan sitelere göz at bi şekilde küçükde olsa bilgi kırıntıları biriktir. Biraz daha yazarsam senin yazından uzun olacak haddimi aşmayayım 🙂 Bu arada yorum da gördüm ilk defa bi şeyi yarım bırakmışsın o yetmezmiş gibi sporu tavsiye etmiyorum demişsin hiç yakıştımı sana 🙂

  Beğen

  • 😂 O yorumun devamı olacaktı yanlışlıkla göndere bastım. Benden daha güzel yazıyorsunuz sanki.. Böyle akıcı bir anlatım var. Ve çokta doğru yerlere parmak basıyorsun abi. 🙂 Senide alalım buraya..

   Beğen

 3. Herkes yerini, haddini bilmeli. Sen yazarsın ben sadece iki satır fikrimi yazabiliyorum, yazı yazacak kadar bilgili değilim sadece farkım hayat tecrübemin senden biraz daha fazla olması o kadar. Sen yaz biz okuyalım, sen bilgilerini aktar, ben hayat tecrübelerimden, gözlemlerimden doğru yada yanlış fikirlerimi anlatayım. Yinede senden övgü almak güzel teşekkürederim ama uzman sensin 🙂

  Beğen

 4. Bu da güzel olmuş. Aklın hangi zamana gidiyorsa “işte o zaman” daha çekicidir. Yaşadığın an geçmişinden çekici değilse anılara dalarsın. Ama bakış açısını değiştirip güzel gözlerle bakan insan yaşadığı zamandan keyif almaya başlar. Bir çekirdek kabuğuna bakarken bile eğlenebilir. Ayrıca, bu durum ruhsal durumumuza göre değişir. Tanıdığım tüm insanlar için aynı durum geçerliydi. Mesela, kaldırımda karşıdan gelen bir insana bakıp “aaa ne güzel elleri var” diyen insan, aynı kişiyi görünce “üfff şunun saçlarına bak” diyebiliyor. Özetle, insanların ruhsal durumu Dünya’yı nasıl algıladığını değiştiriyor.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: