İçeriğe geç
Reklamlar

Duygu mu Mantık mı ?

Emre Aydın- Çocukluğum Belki

Bu soruyu siz bana sorun, cevabını şahsen bilmiyorum.
Karakterim gereği, duyguyla hareket etmişimdir. Duygularım, bir adım önde olmuştur sürekli. Lakin hayat gereği ise, beni bir adım geri atmıştır hep.. Savurmuştur geriye, dur demiştir bekle…

Şimdi ben size soruyorum ? Neredesiniz, seçme şansınız olsa hangisini seçersiniz..

Hisler güzeldir evet, sizi iyi hissettirir. Ve tam tersini de hissettirebilir.
Bazen öyle bir durumda olursunuz ki, yıldızların üstündeymiş gibi.

Bir his var ki, zamanı donduran. Bir his var dünyanın dışarısına çıkmanızı sağlayan.

Bir gerçeklik var ki, sizin canınızı yakan. Bir düşünceniz var sizi uzaklaştıran.. Bir düşünce varsa zaten, yolunda gitmiyordur hiç bir iş.

Bu sadece aşk için de değil, iş, ev, olay aklınıza ne gelirse..
Hani sevdiğiniz bir iş vardır, tutkuyla bağlandığınız. Ama engel olurlar. Aileniz, arkadaşlarınız. Ve o tutkunuzu, sadece hobi olarak yaparsınız.

Örneğin, size iyi gelen nesnel bir şey vardır. Örneğin motor, örneğin araba. Örneğin hız yapmak. Diyelim ki aşırı seviyorsunuz hızı.. Rüzgarın yüzünüze vurmasını, özgür hissediyorsunuz bundan. Ne zaman canınız sıkılsa orada buluyorsunuz kendinizi.. Ve diyelim ki kaza geçirdiniz ? Ölümden döndünüz. Ramak kalmıştı ölüme, hastanelerde yattınız günlerce, ağrı ve sızı içinde.. Her insan size söylemlerde bulunurken, siz bile şüphe duyarken bundan.. Ne yapardınız ? Bir daha aynı hata olmasın diye vazgeçer miydiniz bundan ? Kendiniz olmaktan..

Ben söyleyeyim, bazılarınız cesaretli olup, öleceğini bilse bile koşar ona. Çünkü insanlardan daha iyi gelir. Hem en iyi arkadaştır, hem yalnızlıktır.

Bazılarınız, vazgeçer. Vazgeçtiniz diye üzülmeyin. Ben ki nelerden vazgeçtim. Sanki çok fazla yaşayacakmışım gibi. Duygularımı silip attım. Tek seferde. Defalarca.. Ve bu vazgeçmelerim neye dayanarak oldu bilmiyorum ama, kendimi o yolda çok buldum. Hani soruyorum ya size ? Ya mantıkta bir duyguysa ? Ya gitmenize gerek duyan bir hisse bu. Ya vazgeçmenin duygusunu yaşamanız gerekiyorsa sadece..

Ben ki, hayırlısını isteyen ben, hiç bir zaman göremedim. Anlayamadım. Hani size diyorum ya, hayat diyorum, size neler gösteriyor neler diye. Açın gözlerinizi etrafa bakın diyorum.. Lakin ben bakamıyorum..

İnsan içinde bulunduğu şeyi göremiyor. Etrafına bakamıyor, yukarıya bakamıyor. İnsan yaşayan kör. İnsan sadece gözlerini kapattığında anlar her şeyi..

Bir söz var, ”mantıkta duyguda aynı yerden çıkar” diye bir söz.

Birde şöyle söz var,
”Duygunun bittiği yerde mantık başlarmış birde..

Yada çok kafaya takmaya gerek yok 🙂 Hayat 3 alır 5 verir size. Duygular değişir, düşünceler değişir. Siz değişirsiniz.. Yaptıklarınız değişir.

Bulunduğunuz yer, çevreniz değişir. Hayat ki bu. En sevdiğim konu.


Reklamlar

8 Yorumlar »

 1. Duygumu mantık mı demişsin ya bana kalırsa her ikisinden de bulundurmalı bir insan tek bir tarafa yoğunlaşırsak busefer hayal kırıklığı yaşadığımız da acaba mantıkla/duyguyla mı davransaydım diye bir şüphe bir sıkıntı dönüp dolaşır beynimizde.

  Sadete gelirsek düşünmeyin bukadar akışına bırakın sevin,sevilin yaşayın elbet birgün güzelleşecek hayatlarımız 🙂

  Liked by 1 kişi

 2. Bak o motor konusu gerçekten duygu işi çünkü biliyorsun kaybolunca dünyam yıkıldı sanki, ama iyi haberler yakında, sanırım bir kaç güne motoruma kavuşuyorum 🙂 Belkide karmaşa içinde olmamın sebebide motorumun çalınmasıdır 🙂 Neyse benim karmaşa içinde olmamı boşver sen güzel ve düşündürücü bir yazı yazmışsın.

  Beğen

 3. Bak yine güzel bir konu bulmuşsun, bu güne kadar hiç düşünmemiştim duygularımlamı yoksa mantıklamı karar veriyorum diye! Bir insan kesinlikle mantık yada kesinlikle duygularımla karar veririm diyebileceğini sanmıyorum ki insanın doğası gereği guyguları ağır basması gerekir. Olmayanlara ne kadar duygusuz insan diyoruz. Bence her insan duygularıyla karar verdiğini düşünüyorum, mantıkla karar verdiğini sananlar bile aslında onu yönlendiren yine duygularıdır. Düşündükçe çok karmaşık bi duruma geliyor bu konu, kendi kendime bile bir şey yazıyorum karşı tez üretiyorum, doygularımı ve mantığımı alt üst ettin 🙂 Neyse insan bi şekilde karar verir sonu iyi olursa sorun yok, sonu kötü olursa ya duygularının ya da mantığının pişmanlığını yaşar. Örneğin sen buraya niçin yazıyorsun? duygularınmı yönlendiriyor yoksa yazacağın kitabın ön çalışması olarak gördüğün için mantığınmı zorluyor? Valla ben bişeyler daha yazarsam kendimle çelişkiye düşmeye başlayacağım! Yorum yazmaya başlarken hemen bişeyler yazarım diye düşünürken iyice şaşırmaya başladım. Ne kadar karmaşık bir konuymu bu ya 🙂 🙂 Aslında mantığım bu yazdıklarımı sil diyor ama duygularım bırak kalsın diyor 🙂 kusura bakma bu seferde böyle oldu 🙂

  Beğen

  • Karmaşa olunca daha bir güzel oluyor inanın ki 🙂 hem bir düşüncenin tek tarafından bakılmaz. Ben yorumunuzu gayet hoş buldum. 😊 Motor konusunda galiba sizden çok ilham alıyorum..

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: