İçeriğe geç
Reklamlar

Karşılıksız Sevmek


Cüneyt Ergün – Bilinmeyen Saati Uygulaması

Değerli bir arkadaşım, küçük bir istekte bulundu. Karşılıksız sevmeyi yazar mısın ? dedi. Neden olmasın dedim.

Bu arada ufak bir not, ne konuda yazı istiyorsanız bana söyleyebilir, yorum olarak belirtebilirsiniz. Bu site sadece benim dünyam değil, burasını birlikte inşa ettik. Destek oldunuz. Karşılıklı oldu bu. Siz okudunuz, ben daha çok yazdım. Siz yorum yaptınız ben daha çok bağlandım. Eğer ki talep görmeseydi, inancım kırılabilirdi. Yazmayı bile bırakabilirdim.

🙂 Bir örnek kendimden verdim..

Size şöyle söyleyeyim. Sevmek mükemmel bir duygu, sevilmekte öyle. İnsan tatmin olan bir varlıktır. Uzaktan sevmek güzeldir. Habersiz sevmek. Onu gördüğünde bile mutlu olmak. Onu hiç farkında olmadığı noktalarından sevmek. Farklı bakmak. Zaten insan farklı bakıyorsa, seviyordur.

Eğlencelidir uzatan sevmek, ama ne kadar sürer orası sıkıntı. Bir yerde duygularınız sizi boğacak ve söyle artık ne kaybedersin diyecektir. Belki arkadaşlığı bile kaybedersin bu yüzden..


Diyelim ki söylediniz, tepkisini merak ediyorsunuz. Cevabı olumsuz oluyor. ‘Olsun ben karşılık beklemeden sevdim’ diyorsunuz. Ne kadar sürer bu ? Tahmininizce ? Ne kadar dayanabilirsiniz. Sarılmak varken, yanında olmak varken. Size o sözü bir kez bile söylemenizi beklerken. Ne kadar dayanabilir duygularınız.

Bir söz var, Allah olmayacak şeylerin hayalini kurdurmaz derler. Hayallerimin bazıları oldu, bazıları olmadı. Galiba olmaması daha hayırlıydı..

Nereye kadar mücadele edebilir ki bir insan 🙂 Siz onu uzaktan severken. Sevgi karşılık beklemek değil sözüne inanırken..
O başkalarıyla çoktan mutlu. Siz onu, başkasıyla mutluluğunu izlerken mi seveceksiniz ?

Bu ağır olur, çok ağır olur. Emin olun herkesin bir yerlerde bir bekleyeni vardır. Mutlu olmak varken, neden olmayacak bir aşkın peşine düşeriz ki.

🙂 Karşılıksız sevmek, yorar. Çok yorar.

Sırf bu yüzden vazgeçtiklerim oldu.
Akıntının tersine yüzmek gibidir karşılıksız sevmek.
O farklı yöne gitmek ister, sen ona..

Ben inanmıyorum, karşılıksız sevginin olduğunu. Olur ama uzun sürmez diyorum. O başkasıyla mutlu olana kadar diyorum. Elbet vazgeçer insan..

Ha hakkıyla sevenler var, sevgisini kalbine gömenler. Senelerce unutmayanlar. Fotoğrafını cüzdanında taşıyanlar.. Lakin onlar bile gömmüştür kalbine, içine. İçindedir atmazlar. Ama peşlerinden de koşmazlar.

Emin olun, vazgeçmeyenler; aklının bir köşesinde ‘oda beni seviyor düşüncesi’ yatar. Bu yüzden sevmeye devam ederler. Gözlerindeki bakışa o kadar inanırlar ki, kurgularlar. Geri dönmek istediğini, sözlerini.. Her şeyini..

Birini sevmiştim, 2 sene önce falan açık açık söylüyorum bunu. Tam 2 senede unutmadım. 2 sene boyunca hayatıma kimseyi sokmadım, sevemedim. O 2 senede ne oldu billiyor musunuz ? Ben sevmeye devam ettim. Taa ki, başkasıyla fotoğraflarını görene kadar. Sizin de başınıza geldiğini biliyorum 🙂

İşte o zaman insan vazgeçiyor. Boşuna senelerini heba etmek istemiyor. İnsan kabullenemiyor, sizi sevdiğini sanıyorsunuz. Dönmesini bekliyorsunuz. Oysa o 2 senedir biriyle birlikteymiş.

Hadi devam et şimdi buradan sevmeye, o başkasını sen onu. Öyle hayali mayali. Yanında yokken. İnsan hiç bile bile yakar mı yüreğini..?


Beklenti insanın doğasında var. Bir yemek yaparsın, beğenilmesini beklersin. Bir spor yapıyorsundur, vücudun eskisinden iyi olmuştur, yorum beklersin.. İş yerinde hayrına da çalışmıyoruz, zam bekliyoruz, övgü bekliyoruz, yükselmeyi bekliyoruz.

Güzel bir kıyafet giymişsinizdir, sırf kıyafetinize bile yorum beklersiniz.
Bir mesaja bile, geri dönmesini bekleriz.
Hep biz arayamayız mesela, karşımızdakinden de bekleriz. Sürekli biz olamayız.
Hep biz hediye alamayız, doğum günlerini kutlayamayız, bir kez bile karşılık bekleriz. Bu olmayınca kızarız, öfkeleniriz. ‘Ben senin doğum gününü hep kutluyorum, sen hatırlamıyorsun’ olur.

Hani karşılık beklemiyordun ?
Beklersin. Karşılıksız olan fazla bir şey yok.

Hem neden, kendini üzmek yerine mutlu olamıyorsun ki. Sen onu düşlerken, o kim bilir kimlerle konuşuyor.

Sende değerliyken, o sadece arkadaş olarak kabul ediyor hayatında..

Sürekli yanında da olamaz 🙂 Elbet bir gün gidecek, evlenecek. Yada farklı bir hayat kuracak..

Sürekli onu da sevemezsin ki..

Neden biriyle mutlu bir hayat yaşamak varken. Seni anlayan biri çıkacakken, onunla bir sürü anı yaşamak varken. Neden yaşayamamak aşkı ?

Çimlere uzanmak varken, beraber doya doya gülmek, yeri geldiğinde ağlamak. Yağmurun altında ıslanmak varken..

Bu hayalleri, gerçekleştirebilecek birini bulmak varken, ki vardır. Mutlaka var.

Leyla mecnun misali derseniz,  biliyor musunuz sevme konusunda fazla emin değilim.. Gerçek mi duygu mu nasıl bir şey gerçekten emin olamadım.

Şunu bilin, özlenen aşk değil, anılar. O anıları başkasıyla yaşayamadığınız için üzülüyorsunuz. Üzüldüğünüz konu ayrılık olmuyor, verdiğiniz değerin boşa çıkmasına üzülüyorsunuz.

Dediğim gibi boşa çıkması 🙂

Sevin sevilin, hayatınıza çok insan girecek. Yanlış insanlar doğru insana çıkaracak. Hemen gelmiyor o doğru insan üzgünüm 🙂 Keşke hayatı ben kursaydım, güzel bir dünya inşa ederdim. Ama bu dünyanın da fazla kötü tarafı yok. 🙂 Ülkede adalet yokken, insanlarda yokken, ilahi adalet diye bir şey var..

O doğru insanı nasıl tanırız diye soruyorsanız falan, inanın ki bende bilmiyorum, yaşadığımda söz buraya yazarım 🙂

Sadece, her insan size bir şey katıyorken, bırakın katsın. Bırakın yaralasınlar 🙂 Yarlayanların olması, yaraları saran biri olması içindir belkide..

Bir doktora durduk yere gitmezsiniz değil mi ? İlla hasta olmanız gerekir 🙂
Bir aşkta durduk yere çıkmaz karşınıza, iyileştirmek içindir..

Karşılık beklemeden sevmek. Karışık sevmek. Bırakın mutlu edenle olun 🙂 Üzenle değil!

Bir uzaktan bakın, sizi daha çok üzüyor mu, yoksa mutlu mu ediyor. Bir ilişkide bu daha önemlidir. Ömrünüzü mutlu mu yoksa mutsuz mu geçirmek istersiniz sorusudur bu bir nevi..

Bunun cevabını, siz verebilirsiniz. Elbette kötü günler olacak, mutsuzlukta ama sizi yoran, yıpratan, hayal kırıklığına uğratan, ağlatan, iyi gelmeyen, size saygı göstermeyen, sizin değer verdiğiniz gibi değer vermeyen insanlardan uzak durun.

Bir söz okumuştum.
Bir insan hayatında bir kez aşık olur ve o aşk bir kez yaralar. Evlendiği kişi ise, yaraları saran olurmuş muhakkak.

Bilmiyorum ne kadar doğru.. Siz siz olun parası için, mesleği, nereli olduğu için sevmeyin 🙂 Bunlar toparlanır da karakterini bir ömür çekmek zorundasınız. Maaşı yüksek diye evlenirsin 🙂 Bir bakmışsın kuruşsuz kalmışsınız.. Olacak şeyler bunlar.. 20 yılın planını yapmayın..

Planladığınız gibi olmuyor.

Yine konudan saptım..

Doğru veya yanlışımdır her insanın düşüncesi kendine.

Ve sizi gerçekten çok seviyorum 🙂 Burada olduğunuz için..

Reklamlar

25 Yorumlar »

 1. Dürüst olucam, okurken farklı değişik bir duyguya büründüm dudaklarım titredi adeta bide beni kırmayıp yazdığın için de ayrıca teşekkür ederim ☺

  İnsan olmayacağını bile bile oldurmaya çalışır ya sonunda gene olmaz ve hayel kırıklığı yaşar aslında biliyordur olmayacağını yinede dener.. Dener ve dener,,, taki yorulana mecali kalmayanadek. Sonra nolur bilirmisin? Vazgeçti sanar karşındaki, ilgi alakayı kesince herşey yolunda sanar bide dönüp sormak lazım acaba öylemi diye..
  Busefer de içinde yaşamaya başlar insan duygularını karşısındakine belli etmeksizin sırf daha fazla ona yük olamamak için yada daha fazla karşındaki insanın gözünde küçük düşmemek için çeker gider, uzaklaşır ondan duygulardan ne bi başkasını sokar hayatına nede onu istediğini vurur yüzüne. Sevgisinide üzüntüsünüde içinde yaşar.

  Karşısındaki bir eş bulur kendisine inşallah mutlu olur diye dua eder sırf o üzülmesin diye. Vazmı geçer sevmekten? Hayır…

  Ee diceksiniz o bi başkasını seviyor nasıl oluyorda sen hala seviyorsun onu? O öyle bi duygudur ki sadece sevmek diyip geçemeyin karşısındakinin de mutluluğu için uğraşmaktır..

  Sonra bişey olur o sevdiğiniz insan birlikte olduğu kişiden ayrılır. Onun üzüntüsünü paylaşırsın o üzülüyor diye sende üzülürsün nasihat verirsin sanki ihtiyacı varmış gibi yalnız koymassın yanında olmak kafasını dağıtmak istersin.. Ne için peki?? Sizi sevmeyen birine neden bunları yapar ki insan.

  Tekrar dile getirir sevmediğini bu sefer dersiniz ki tamam artık uzak durmak gerek yoluna çıkmamak bi yandan da hayatından tamamen çıkarmamak sonra bi bakmışssın ayda yılda bir konuştuğun biri haline gelmiş.

  Seninde dediğin gibi sevgili arkadaşım insan kendisine iyi gelen birini hak ediyor kimse kimseye karşılık beklemeden bişey yapmak istemez, yaparlar yaparlar ama sonu gene uçurum.

  Allah gönlünüze göre bir nasip çıkarsın karşınıza tek taraflı yoruyor insanı insan hayallerinin de gerçekleşmesini istiyor bir süre sonra.

  Hayallerinizin gerçekleşmesi dileğiyle Mutlu olun 😊

  Liked by 1 kişi

  • Teşekür ederim yorumun için, umarım güzel bir yazı yazmışımdır. İçinde olan kişi daha fazla duygulu anlatabilir. 🙂 Ve birde ufak bir dost tavsiyesi. Vazgeçiyorsanız uzaklaşmak en iyisidir. Onu görmemek daha az acıtır. Duygudan biraz uzak kalmak. Daha çok mantığa odaklanmak. Zor ama 🙂 Bir sonrakinde uzaktan sevmeyi anlatıcam. Ve de çok sağol. Okuduğun yorum yaptığın için. Her yanımdaki insan okumuyor üzüyor bu beni.. 🙂 Kendine cici bak. Ve muhakkak o seni seven insan çıkacak karşına. Sadece sen hazır olduğunda, bakışlarını farklı yöne çevirdiğinde..

   Beğen

   • Merhaba bana kim yardim edebilir? Bende sevdim konusdum ama bir turlu bulusmadim diye kayip ettim sorna didisdimizde konusmadik uzaklasdik vede gecenlere sordum bizim yanlisimiz konusmadimiz oldu ondan suanda baskasinla.konusuyorum cevapi aldim bende yazi yazdirmak istiyorum benim turkcem.pek yok kim.yardim eder bana yazmakla

    Liked by 1 kişi

 2. Şimdi benim uzmanlık alanıma girmişsin 🙂 Karşılıksız aşk değilde daha çok platonik aşkı anlatmışsın, karşılıksız aşk biraz zorlarsın karşılık bulamazsın, ısrar edersin terşlenirsin aşk nefrete döner sıyrılır çıkarsın hatta unutursun.(Piskopatça saplantı değilse) Ama platonik aşk öylemi hayaller dünyasında yaşarsın gözünde öyle büyütürsün ki artık açılma cesaretini kaybedersin, eğer açılırsan ve reddedilirsen hayallerinin yıkılmasından korkarsın belki arkadaşça tanıştığın biri de olabilir ve o arkadaşlığın da bitmesinden korkarsın yani hep korkarsın 🙂 ama hayali en güzel aşk tan daha güzeldir, belkide insanı mest eden bu dur! Fakat itiraf niteliğinde söylüyorum bunun temeli özgüven eksikliğidir Nokta 🙂 Herkes bir bahane bulur açılamadığı için ama kimse kendime güvenmiyorum demez, onun için fazla dert etmemek lazım kendine güvenen kazanır benim gibiler kızarır 🙂 🙂 🙂

  Beğen

  • Haha 😊 Ha platonik ha karşılıksız ikiside bir nevi aynı.. Bana kalırsa en güzel aşk, kısa dahi olsa karşılıklı olan. Bir söz daha var, sevmek mi iyidir yoksa sevilmek mi diye. Sevmek denilir. Çünkü hiç bir zaman seni sevip sevmediğinden emin olamazmışsın. Artık eskisi kadar takıntılı değilim. Güven eksikliğim yok, hem kendime hem karşımdakine ben yaşama taraftarıyım her duyguyu ayrılığı bile. Hayırlısı değilse çıkıp gidiyor hayatımdan 🙂 Ben bir de çok kararsızım. Çok düşünürüm. Acaba doğru insan mı diye. Duygularımdan da hemen emin olamam. Çok zaman geçmesi gerekir. Ama yaşamadan doğru olup olmadığını anlayamayız. Deneyimlemek gerekir.. 🙂 Bence bir yerlerde sizi de seven olmuştur. Sizde kapalı kutusunuz benim eski halim gibi.. Tanılmıyorsam tabi..

   Liked by 1 kişi

 3. Karşılıklı aşk lardan ne gördükki platonik aşkı karşılıklı aşka çevirelim 🙂 Yok aslında kapalı kutu değiimdir sadece çabuk arkadaşlık kurmuyorum yapım gereği mesafeli yaklaşıyorum insanlara, sebebi ise karşı taraf gerçekten samimiyet kurmak istiyormu istemiyormu onu anlamak için. Yani belki benimle konuşmak bile istemiyordur ama bunu dile getiremez, hareket ve tavırlarına göre samimiyeti arttırırım. Kötü biri değilim hatta eylenceli adamım kendimi övdürme bana burda 🙂 🙂

  Beğen

  • Haha 😂 Karşılıklı aşklardan ne gördük derken haklı olabilirsiniz ama asla dışarıdan görüldüğü gibi değildir hiç bir şey bunu da unutmayın. Az da olsa çok güzel aşklar oluyor. Sadece kafe yemek içmek gezmek anlamında değil. Sadece o yanında diye mutlu olabiliyor bir insan. Saf aşklar En güzeli. Aşk konusuna pek değinmek istemiyorum sevmiyorum fazla. Diğer konularda daha çok tartışırız 😂😂 Çünkü aşkın belli bir teorisi yok malesef. Kelimelerle denklemlerle çözülmüyor.

   Liked by 2 people

 4. Hayat dediğiniz gibi bir akarsudur, insan ise bir balık.
  Kimi zaman gelir dalgasıyla mücadele edersiniz, kimi yağmuru çamuru, kimide taşı toprağı ile.
  Günün bir yerinde bir ağaç kökünde dinlenmeye çekildiğinizde bir daldaki kuşa aşık olmak gibidir karşıksız sevmek.
  Ama suyun akışına tersine yüzmek değildir bunun adı.
  İnsanın vazgeçmemesi, o dalda onunla yaşamını hayalledikçe çekilmez olur, bir balık için.
  Tabiki hayatın içerisinde , herkes bir çok ilişki yaşamıştır, eskiye bakıp nasıl acaba, kiminle birlikte demek açıtır.
  Akarsuyun akışında gönlü dalında yaşamak, geçirdiği zamanı nimet sayıp yoluna devam eden balık olmak, her zamanda iyi hatırlamak bir ömür sevdirir bir insanı.
  Hatırladığınız gibi…
  Tutulduğunuz gülümsemesi gibi,
  İç ısıtan bir bakışı gibi.
  Nelerini hatırlamak isterseniz, hayattınıza devam ederek öyle işte…
  Ve şanslı saymalıyız kendimizi, nedense bir insanı kaybedince anlam yükleriz bu dediklerimize.
  Yaşamdan kopanlarımız içinde.
  -Yaşasaydı, benimle olmasa da olurdu deriz.
  -Nefes aldığını, güldüğünü biliyim bana yeterdi, deriz.
  -Çoluğu çocuğu olsun hiç mühim degil başkasıyla da mutlu olsun yeterdi deriz.
  İşte bence akarsunun akışında gönlü dalında ki kuşta kalmak budur…
  Severken kötü olmasını hiç istemezdik…
  Şükredelim ve dua edelim ki hayatta mutlu olsun tüm karşılıksız sevdiklerimiz.
  Sevgi güzel şeydir,paylaşlatıkça çoğalır.
  Yeni bloğunuz hayırlı olsun, çok güzel olmuş.Yazılarınızda bu ortama göre biraz daha renklenmeye başlamış.
  Güncel yazılarınızı da takip ediyorum.
  Başarılarınızın Devamını Dilerim.

  Liked by 1 kişi

  • Siz daha güzel anlattınız başlığı. Duyguyla anlatmak için, yaşamak gerek. Karşındakinin anlaması için, hayatından teğet geçmesi gerek. Teşekür ederim bu güzel yorumla burayı zenginleştirdiniz. Aslında bir planım var, haftada bir benim haricimde kişilerin yazılarını paylaşmak gibi. Adını soyadını yazarak. Bu yazıyı çok beğendim mesela. Bazı yorumlar oluyor ki. Gerçekten tartışma yeri gibi oluyor. Gerçekten kitap okuyormuş gibi oluyor. İlla yetenek olması gerekmiyor. Anladım ki duygu ve dil olunca ne romanlar yazılıyor. Madem bu site hepimizin. Hepimizin parmağı olsun.

   Liked by 1 kişi

   • Siz konuyu belirleyin biz yazalım.😊
    Tabi ki başarıyı yakalamış her düşünce bir ekip işi ile, farklı fikirlerin harmanlaması ile oluşuyor.
    Blog sizin, ister isim soy isim yazın alıntı koyun yayılayın, isterseniz editör alın.
    Güzel fikir sizin için, en uygunu editör siz kalın isteyenlerin yazıları içinden begendiklerinizi yayınlayın. Bir anket bile yapabilirsiniz konu başlıkları için.
    Beğenmenize sevindim
    Sevgiyle Kalın.

    Beğen

 5. My brother suggested I might like this website.
  He used to be totally right. This publish truly made
  my day. You cann’t imagine just how a lot time I had spent for this information! Thank you!

  Beğen

 6. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto
  a colleague who had been doing a little homework on this.
  And he actually ordered me breakfast because I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your blog.

  Beğen

 7. Hello would you mind sharing which blog platform you’re using?

  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time
  selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs
  and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

  Beğen

  • Hello.. I’m using Worldpress. Please consult if you have someone who knows how to open a site around you. It’s a fun process. But do it thoroughly. I hope that’s what you want. Everything starts with a step. Take that step.

   Beğen

 8. you’re in point of fact a excellent webmaster. The site loading
  speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick.
  Also, The contents are masterpiece. you’ve performed a
  great job in this subject!

  Beğen

 9. “Yazılarım ilgi görmeseydi yazmayı bırakabilirdim” demişsin. İlgi görmese bile devam etmelisin. Yazdıklarımız, duygularımızın ve düşüncelerimizin izlerini taşır. Kendimizi tanımak ve anlamak için değerlidir. Ayrıca, okuyanlar da yararlanabilir.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: