İçeriğe geç
Reklamlar

Meslek Seçiminde Sevmek Mi Önemli Yoksa Maaş Mı ?

Bu soru tıpkı şey gibi oldu mantık evliliğimi yoksa aşk mı gibi.Neyse esasa gelirsek eğer. Bir gün işe giderken kızların biri tutup soru sordular bana. Başlıktaki soruyu. Öğrenciydiler sanırım. Bende sevgi diye cevap verdim. Dursalardı nedenini de söylerdim 🙂

Bende burada söylemeye karar verdim, tabi herkesin düşüncesi farklıdır.. Burasıda benim düşüncelerim.

Şöyle diyeyim size, eğer ki sevdiğiniz bir işi yaparsanız, iş değil, mecburiyet değil de, hobi olarak görürseniz daha mutlu olursunuz. Çalışmış olmazsınız bir kere. Emin olun hayatınızın çoğu iş yerinde geçiyor. Ömrünüzün yarısı. Ve hayatınızı yaşamaya zaman kalmıyor.

Sevdiğiniz iş derken mesela merak ettiğiniz konular olabilir. Sizin karakter özelliklerinizi ortaya koyan bir meslek olabilir. Sevdiğiniz keyif aldığınız zamanları düşünürseniz neyin üzerine yoğunlaşacağınızı siz daha iyi bilirsiniz. Ayrıca o kadar çok bölüm var ki. Spordan tut edebiyata, edebiyattan sağlığa. Mesela siz insanlara yardım etmeyi seviyorsanız yaşam felsefeniz buysa insanlara yönelik bir konuda adım atmanız daha iyidir. Örneğin doktor, psikolog. Çocukları seviyorsanız öğretmenlik. Okumayı, yazmayı seviyorsanız edebiyat alanları. Hayvanları anlayabiliyorsanız veteriner. Spor yapmayı seviyorsanız onunla da çok seçenek var.

Ama şunu da belirteceğim. Bunları gerçek hayatta uygulamak imkansız değil. Tamam sanata değer veren bir dünya değiliz. Ve meslek seçiminde bazen duygu değil, mantıkla ilerliyoruz. Hatta ailemiz yön veriyor. Hatta işin popülerliğine, kazancına çok bakıyoruz. İşsiz kalma korkusu diyelim. E zaten üniversiteliler iş bulamıyor. Tecrübe soruyorlar. İlkokulluyla üniversiteli bir insan aynı yerde aynı koşulda çalıştırılıyor. Ben buradan anlarım ki eğitime değer veren bir ülke değiliz. Bu konular birazıcık derin olduğu için fazla girmiyorum sadece üstünden belirtmek istedim.

Bana sorarsanız ben sevdiğim işi yapmıyorum. Ama o ortamda bulunmaktan da mutluyum, çok şey kattı hayatıma. Ve uğraş olarak blog yazıyorum. Şimdi güzel başladım kötü yorumlarla bitirmek istemiyorum. Amacım motivasyon vermek ve o acaba sorusunu kafanızda netleştirmek. Acaba sevdiğim işi yapsaydım nasıl olurdu ?

Şans işi de olabilir bu.

Bizler azla yetinen insanlarız. Bu düşünce olmasaydı belki çoğu insan çabalar hak ettikleri yerde olurlardı.

Konuya geri dönelim hemen. Hani kararsızlık vardır. İnsan iki seçenek arasında kaldığında çaresiz kalır. Bir tarafında duyguları, bir tarafında gerçekler. Nedense gerçekler gelir. Nedense insan kendi direndiği yola gittiğinde hep başarısız olur. Aslında başarısızlık, başarıdan daha kıymetlidir diye bir söz var. İnanıyorum bu söze. Öyle başarı hikayeleri var ki 50 kere deneyip 51 de başarılı olmuş insanlar var. Bizim sorunumuz  biraz cesaretsizlik, biraz vazgeçiş.

Tabi iş çoktan geçti, mecburum artık hayat ne çıkarırsa diyorsanız eğer, sevmeye çalışın buda etkili bir yöntemdir. Farklı gözle bakarsanız farklı hissedersiniz.

Önemli olan hayata meydan okumak zaten, önemli olan şu anı yaşamak, herkese inat.

En güzel intikammış başarı. Ona göre yola sağlam basın ayağınızı. Ve şu kafanızda dönen her ne varsa onu uygulayın. Hayallerin gerçek olmadıklarını kim söylemiş ?

Ve şimdi size soruyorum; Siz meslek seçiminde neye önem verirdiniz ? Düşüncelerinizi istiyorum bu konu hakkında.

Ve sizleri seviyorum.. 🙂

Reklamlar

6 Yorumlar »

 1. İstediğim düşlediğim meslek ile yaptıgım meslek çok ayrı aslında yeni işe başlamama rağmen alıştım buraya dediğin gibi insan mutlu oldugu yerde kalmalı şuanlık mutluyum tabi bu böyle devam etmez ileride insan yuva kurmak ister istemez istemez kalıcı bi meslekte işe girmek gerekir bu biraz zorunluluk birazda hayat şartları diyebiliriz. Ama hiç hayallerinizin peşini bırakmayın çok çalışın çabalayın elbet hayat size istediğinizi verecektir er yada geç. En önemlisi sabır ve çabadır.

  Beğen

 2. Sevdiğim meslekten cok uzagım buna sebepte hastalık. Ama yine de hayatı ve insanları SEVİYORUM, insanlara güvenmeyi SEVİYORUM. belki pişmanlıklarım olacak ama yine de düşüncem değişmiyor.İşime gelince insanlar biraz daha bir birine inansa, güvense o kadar güzel olacak ki.. Aksine bir birinin arkasından kuyu kazmak ile geciyor zamanları. diğer istediğim meslek de radyo dj liği ama onun içinde artık cesaretim yok. sonuç olarak sevdiğim mesleği yapmıyorum sadece gercekleri yaşıyorum kendimi hayatın akışına bıraktım

  Beğen

 3. Oda güzel, anladığım kadarıyla herkesin sorunu istediği hayatı yaşayamıyor oluşu. Madem zorunlusun böyle yaşamaya yol bitmedi ki. Daha zamanın var geriye dönüp baktığında,yaşlandığında pişman olma. Şimdi herşeyi yaşa. Ne eksikse içinde. Neye merakından ilgin varsa ona yönel. İlla iş olarak görme. Yan meslek, hobi, aktivite olarak gör. Umarım bu konuda cesaretlenirsiniz. Yorumunuz için çok teşekür ediyorum. İyi geceler.. 🙂

  Beğen

 4. Öğretmek ve öğrenmek sözcükleri varsa öğreşmek sözcüğü de olmalıydı. Bir yandan öğrenirken, diğer yandan öğretmek gerekir. Sonra bu sözcüğü uydurdum. Umarım kişisel övgü olarak algılanmaz. En çok sevdiğim meslek “öğreşmek”. Ayrıca, diğer işteş eylemleri de seviyorum. Yani karşılıklı olan şeyler ilgimi çekiyor. Sevdiğim meslek dışındaki konularda da aynı yanıtı verebilirim. İşteş olanların çekim gücüne kapılıyorum 🙂

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: