İçeriğe geç
Reklamlar

Yazmak ne yazdığınıza göre şekillenir

Amacım çok okuyup çok yazmak size en kısa biçimde bildiklerimi aktarmak ve hayatınızı daha yaşanılabilir kılmak. Bilemem ne kadar başarabiliyorum. Arada depresyona soktuğumda oluyor sanırım. Şunu fark ediyorum. Gerçekten kendimi geliştiriyorum, hem karakter olarak, hem de yazmak olarak. Şiir yazdığımda şiirsel konuşuyorum, blog yazdıkça daha açıklayıcı ve anlatıcı oluyorum. İkisi aynı anda gitmiyor maalesef, hangisini daha çok yaparsam o konuda şekil alıyor yazı biçimim.

Şiir daha süslü bir anlatım oluyor, Üstü kapalı duygu kutusu diyorum ben ona. Kısa şiir nasıl yazabiliyorlar aklım almıyor, benim yazdıkça yazasım geliyor. Ve de şiirde çoğunlukla yüklem başta ve ortadadır. Sona pek gelmeyi sevmez. Budur onu şiirsel kılan. Kelimeleri dans ettirmeye benzer biraz. Sözün içinden söz çıkar işte.

Deneme yada blog daha açıklayıcıdır, Anlatmak için yazılır. Düşünce aktarımıdır, ve ister istemez yüklem sona geliyor. Tespit ettiğim şimdilik yüklem. Bu kadar küçük ayrıntıları düşünür müydüm ben ?

Kitap yazmak ise, en en en zoru, Hedeflerim arasında, kurguladığım bir başlangıç var. Kitap yazanları gerçekten tebrik ediyorum. İyi bir iş çıkarmak için çok fazla çaba sarf etmek gerekiyor. Bir kitap bir insanın yıllarını alabiliyor. Kurgusu, planları, karakterleri olsun. Ben çok iyi betimlerim, anlatımım da iyi sadece bir terslik var oda karakterleri kendimle bağdaştıramıyorum. Zorlandığım tek konu, Bir yazar, iyi bir kitap yazmak istiyorsa eğer evin içinde kalmamalı, Bir şehri anlatmak istiyorsa kitabında, bizzat o şehirde yaşaması, suyundan, tadına kadar bilmesi gerekiyor. Gerekiyor ki bunu aktarabilsin. Bir yazar, bir duyguyu yazıyorsa eğer o duygu ondan geçmesi gerekir. Tecrübe gibi. Zamanında çok dua etmiştim. ”Allah’ım nolur her şeyi yaşayayım, her şey den tecrübem osun ki bunu yazıya dökebileyim” demiştim. Biraz masumca dediler. Umarım o günü yaşarım, umarım kitap imzalamaktan çok, binlerce tanımadığım insanı sevme şansım olur. İşte o zaman, pişmanlık duymam mutlu gitmek istemişimdir hep bu dünyadan. Bir yazar olarak gideceğim, nasip ederse hayat.

İşte şuan gülümsüyorum..

Reklamlar

18 Yorumlar »

 1. Sen zaten yazar olmuşsun sadece sayfaları bir araya getirmek ya da ne yazacağına karar vernek kalmış. Gökten bir işaretmi bekliyorsun? Yapman gereken kalemi eline almak ve yazmaya başlamak ilk seferde olmaz belkide vazgeçme bir daha dene, bir daha ama ben sana inanmıyorum ve guveniyorum sende o ışık parliyor. Tek yapman gereken sadece başlamak.

  Beğen

 2. Ben galiba bu yorumları bastırıcam. Çok güzel motivasyon kaynağı oluyor bana 😊 deniycem bu dünyadan yazar olmadan gitmek istemiyorum. Ben kendime inanıyorum ufak bir adımla başlıyor her şey ben o adımı çoktan attım.. Şimdi sıra sıra daha büyük adımlar kaldı geriye. İnşallah bir gün 😊 Sağolun.

  Beğen

   • En başta bir kitap yazmaya karar vermen gerekiyor 🙂 Ayrıca ne türde yazacaksın? ( Polisiye, aşk, macera, biyografi, psikolojik, bilimsel, çocuk vb ) Kitap hangi türde yazılacaksa o türün daha önce basılmış kitaplarını okumak ve başka yazarların deneyimlerinden faydalanmak yazarın işini kolaylaştırır. İşin kurgusal teknik kısmını genelde editörler halleder ama yinede biraz bu konuya da hakim olmak gerekli. Çok okuman lazım. Çok yazman lazım. Çok ama çok fazla kendi içinde ve kendi dışında edebiyatı tartışman ve bu işi ciddiye alman gerekiyor. Demedi deme. İşin içine bir defa girersen o belirsizlik sisi dağılmadan oradan çıkamazsın. Kısacası yazmak eğlenceli olduğu kadar, insanı yere serer. Hiç bulaşma derim. Fakat bu işin peşini bırakmaya niyetin yoksa da, hemen bu geceden itibaren içeriği her ne olursa olsun bir günlük edinip hızlı bir şekilde yazmaya başla 🙂 Görüşmek üzere…NOT: 2 EKİM 2017 günü ” Madem ki yazmam gerekiyordu öyleyse buraya hoş geldim ” diye başlayıp ” Nasılsa düşkünüm edebiyata.” diye devam eden ilk blog satırlarından, 13 ŞUBAT 2018 deki ” Dünya anlatıyor, dinle ” ye uzaman bu zaman dilimine ve paylaşımların içeriğine baktığımda yavaşta olsa iyi yönde bir sıçrama var yazılarında. Umarım her şey gönlünce olur…

    Beğen

   • Çok teşekür ediyorum haklısınız bunu çok düşündüm aslında, roman yazmayı denedim ama hayal gücüm olsa bile bir türlü olayları karakterleri bağlayamadım. İlk şiirle başladım şiirsel yazdım. Sonra okuduğum kitaplar neticesinde düşüncelerimi buraya dökebilceğim bir platform oluştu. Evet o günden bu güne çok değişti. Okuyucularım bile arttı. Sanırım çıkaracağım kitap bu yazdıklarım gibi olacak. Kişisel gelişim gibi, biraz hayattan felsefeden. Ele alınan konu insan ve yaşam olacak sanırım. Genelde insanları umutlandırmayı çok seviyorum. Daha detaylı olması gerekiyor tabi kitabın. Belki zamanı değildir ama. Pes etmeye niyetim de yok. Bana iyi geliyor burası. 🙂 Zaman ayrılıp okuduğunuz için teşekür ediyorum. Ve sizden bir kaç tüyo alacağıma da eminim..

    Liked by 1 kişi

 3. Edebiyatın başlı başına kelimeler ile oynama sanatı olmadığını bilen bir okur olarak yazdıklarının büyük bir kısmını sıkılmadan okum. Fakat yorum kısmına ne yazabilirim diye düşünüyorum. Burası ince bir çizgi sevgili Buse. Gereksiz övgüler yazara kurulan ciddi bir tuzaktır. Yazar övgüye kanar, kendini bir süre iyi hisseder, yazar mutluda olur. Ama en sonunda gerçekte olan biten karşısında pes edip ya yazmayı bırakır, yada sınırları belli bir çemberin içinde edebiyatı hayat bulur. Bu yüzden bunu yapmayacağım. Şimdilik kendi tarzın, kendi iklimin, okunduğunda başka hiç bir yazarı anımsatmayan bir yola girip, benzeşi olmayan kendi yolunu buluncaya kadar yazmaya devam et. Bir bakalım ortaya nasıl bir şey çıkacak. Sevgililer, saygılar…

  Beğen

 4. Roman yazmayı denedim demişsin. Bir kopyası duruyorsa bir bakayım istersen. Belki yapılabilecek bir şeyler vardır.

  Beğen

   • Sildin mi! Büyük hata yapmışsın. Hiç bir yazar iyi yada kötü hiç bir yazısını silmez. silmemeli. Bunun nedeni şu; Her şeyden önce yazar kendi gelişimini yazdıklarından izler. Gelişimini böyle tamamlar. Hani şair diyor ya : Bu şiire başladığımda nerde, şimdi nerdeyim?. bunun gibi bir şey. Yazık olmuş. Yeniden yazman gerekecek sanırım. Buradakileri birleştirip ‘ kişisel gelişim kitabı ‘ kategorisinde biriktirebilirsin. İçerik olarak çok yakınlar birbirine. Fakat yazdıklarını yeniden bir elden geçirmen gerekebilir… Bence bunu yapmak yerine yeni şeyler yazmak sanırım daha iyi olur.

    Beğen

   • Bende öyle düşünüyorum konu aynı olur detaylı olur, daha fazla konu olur. Biraz buradan örnek alıp yeni yazmayı düşünüyorum. Biraz mükemmeliyetçiyim o yüzden sanırım daha zamanı var. Daha fazla kendimi geliştirmek istiyorum. Ama kitabı da çıkarmayı çok istiyorum. Bu sene bir sonraki sene aklımda 5 yıl sonrası değil 1 sene içi var. Bu siteyi açmak, yazmak benim için bir başarıydı. Tabi bazı konularda tek başına ilerleyemiyorsun. Birilerinin desteği gerekiyor. Burada okuyan yorum yapanlar beni teşvik etti hep. Bazı insanlar da, konuşarak değilde yazarak daha iyi ifade ederler kendilerini. Siz de öylesiniz. Bende burada ses oluyorum.. İyi geceler diliyorum..

    Beğen

 5. Bir önceki paylaşımına yaptığım yorumu tekrarlayacağım 🙂 Kitabı bitirmeye çalışmak ya da sadece bitince mutlu olmak sakıncalı bir durum. Kitap yazmaktan keyif almak gerekir. Yani sonuca değil sürece odaklanmak daha iyidir. Zaten bir bakmışsın basılacak kadar yazmışsın 🙂

  Beğen

   • Evet, seçtiğin konular içinden bir değil bir çok kitap çıkar. Ama “başarısız yazar” ile hemfikir olduğum bir durum var. Yazılarındaki bazı özellikleri daha çok geliştirmelisin. Dilbilgisi kurallarına uymak, akıcılığı sağlamak ve derinliği olan sözler kullanmak ilk aklıma gelenler oldu. Ayrıca, ilk izlenim çok önemlidir. Dergiyi örnek alalım. Bir çok dilbilgisi hatası vardı. Bu durumdan rahatsız olanlar 2. sayıyı almayacaktır. Ayrıca, çok fazla olumsuz duygu yansıtılmıştı. Yani insanın içini karartan şiirler ve yazılar vardı. Bu da derginin çekiciliğini azaltır. Başka bir ifadeyle, reklam ve pazarlama konusuna da odaklanmak gerekir. Neyse, bir eseri üretirken neler yapmak gerekir sorusunun yanıtı da bir kitap olur 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: