İçeriğe geç
Reklamlar

Hedeflerin başlangacı 4 kural

Hayallerde gerçekleşmeyen, hayatta da gerçekleşmez. (1)

Önce düşünmeli, düşünmeli, kendini oraya ait hissetmelisin.

Sonrası mı, inanç. (2)

Kendine güven, (3)

Ve adım. Diğer deyişle çaba. (4)

Bir iş olmuyorsa eğer, gerçekten istemediğin içindir. Sen ‘istediğim hiçbir şey olmuyor’ diye yakınırsın ama. Bilemezsin gerçekten isteseydin gözün başka yerlere kaymazdı. Bu kadar kolay vazgeçmezdin. Başarılı insanlara hep sorarlar. ‘Nasıl bu noktaya geldin’ diye. Bilirsiniz tuhaf gelir. Her başarılı insan da aynı cevabı verir. ‘Tekrar tekrar denedim.’ Engeller olur, olacaktır. Zaten bir işte engel varsa doğru yoldasın demektir. Benim sözüm nerden geldiğini bilmem. Neyse işte. Bir zorluk olduğunda vazgeçeriz, azla yetiniriz. Korkarız. Bu tıpkı pirenin hikayesine benzer;

Pireleri bir kavanoza koymuşlar, hepsi zıplayıp kaçmış, Bir kerede kavanozun kapağını kapatmışlar, zıplayan pireler her zıpladığında canları yanıyormuş, sonra çok fazla zıplamamayı öğrenmişler. Sırf canları yanmasın diye. Sonra kavanozun kapağını açmışlar, ama pireler kaçmıyormuş. Hepsinin bilinç altında çok zıplasam canım yanar düşüncesi yatıyormuş. Tabi hayvan düşünemez belki ama hisseder. Refleks olarak düşünün. E en doğalı pireler haklı. Ama biri, içlerinden biri bir farklılık gösterse ve cesaret etseydi, çok farklı hayat onun olacaktı. 

Bu hikayeyi asla unutmam, en beğendiklerim arasında.

Demek istediğim o ki, kötü olan yaşam bile bir tecrübe, ders alıp kalkmamız en iyisini yapmamız gerek. Bir olmazsa iki olmazsa belki de üç dört kez olmazsa beşincide olacaktır.

Kendinizi nasıl görüyor, neyi düşünüyorsanız siz osunuz.

Allah olmayacak hiçbir şeyin hayalini kurdurmazmış, er yada geç.

Şimdi bir hedefiniz yoksa bile hiç olmazsa düşünün, Düşünmek en büyük, ve ilk adımdır.

 

Reklamlar

7 Yorumlar »

 1. Güven, kazanılması zor kaybedilmesi kolay olandır… Aslında insan her zaman birine güvenmek, inanmak ister ama belki de bu istek, o kişi tarafından kırılmış ve zedelenmiştir… İnsan her zaman karşısındaki kişiden bir adım bekler lakin kendisinin bu adımı atar iken karşı tarafın çelme takması, pirenin hikayesindekinin aksine belki de cesaret göstermesi gereken pire değil, pirenin cesaretini kırmaması gereken kişi en başında kavanozu kapatıp, pirenin dışarı çıkmasını bekleyendir.Belki de pirenin umudu kavanozu kapatan kişi yeniden kavanozun kapağını açtığını hissettirmesiyle geri gelecektir.( bazen olaylara farklı açıdan yaklaşmak gerekir)

  Beğen

 2. Güzel yorumun için teşekkür ederim. Kesinlikle doğrudur. Herkesin bir penceresi var sonuçta pencereyi dolduran anlamları var. Ben böyle söyledim diye doğru olmak zorunda değil. En doğru tespit bile zamanla yanlış çıkabiliyor. Hani sadece bazı fikirler edinmek. Küçük bile olsa insanın içinde umut olması güzel bir şey. Yoruldum ya ne kadar iyi bilsem de tüm bu yazdıklarımı kendimde uygulayamadım. Güvenmek, sırtını o kişiye yaslamaya benzer. Beraber yorulur beraber dinlenirsiniz. İnsanın hayatında 1kişi bile yoksa eğer güvendiği, işte o zaman daha çok yorulur.

  Beğen

 3. Çok güzel. Tek bir şey eklemek istedim. Sadece amacına erişince değil o amaca erişmek için yürüdüğün yoldan da keyif almak gerekir. Yani sadece sonuca değil sürece de odaklanmak gerekir. Eğer bir amacım var ve bu amacımın peşindeyim diye düşünüp mutlu olmayı başarırsan engelleri kolayca aşmış olursun.

  Liked by 1 kişi

   • Yıllardır araştırdığım ve yazdığım konular vardı. Bir süre önce işimden ayrılıp bunları derlemeye karar verdim. Tam bu zamana denk geldi. Ayrıca, her insan gibi benim de zamanım değerlidir. Günümün çoğunu yazıları okuyup yorumlamaya ayırıyorsam onlar da değerli demektir. En azından benim için. Dilbilgisi kurallarına uymak, akıcı ve derin sözler kullanmak gibi özelliklere bakmıyorum. Aktarmak istediğin şeylere odaklanıyorum. Hepsi çok değerli 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: