İçeriğe geç
Reklamlar

01/05/18

Dert dert dert.
Hep dert. Değil mi.
Oysaki neden diye sorup durmasa, bir tarafımız. Belki 18 yaşında elimize bir belge tutuşturulsa. Sen üzüleceksin sen kaybedeceksin ama sebebi bu, nedeni sensin, nedeni geleceğin dense. Denseydi yani, belki farklı olurdu. Sorgulayan insanlarız, düşünen, derin düşünen hatta hayatın dışında, saçma sapan düşüncelere giren. Kendini bir okadar farklı ve bir okadar basit hisseden insnalarız. Yaşayamayan. Yok normal yaşamak bana göre değil. Herkesin derdi olan kıyafet, ayakkabı, hayatının aşkı, arkadaşlarla tatil vs. Bana göre değil. Benim için hayat demek çok farklı. Hayat demek hayat vermektir. Hayat demek. Ne bileyim işte. Çok gezip tozmak, marka ürünler giymek, popüler olmak, çevrenin çok olması, fabrikada müdür olmak veya başka bir şey değildir hayat. Eve geldiğinde uyuyamazsın. Yatağa başını koyduğunda huzurlu olamazsın. Çünkü yanlış yerdesin. Yanlış düşüncedesin. Yeterli değilsin. Huzur çok uzakta değil. Damarlarında akan kan kadar yakın. Huzur dua dır. Dua niyettir, inançtır.  İyi insan olmaktan geçer herşey.  Herşey merhametten geçer. Siz hiç kıyafeti lüks olmayan saçı başı dağınık hatta ufak bir tatlılığı bile olmayan bir çocuğa hiç sarıldınız mı. Hiç bir çikolata verdiniz mi. Hiç birinin ruhunu gördünüz mü. Bazen istem dışı birine yakın hissedersiniz ya hatta tanımasanız bile. İşte bu bu yüzdendir.. Yine nerden girdim konuya nereden çıktım. Olsun şuan ben huzurluyum. Bir şeyler yapma sırası artık sizde. 
 
Ha bu arada belki sürekli aynı konuları terkarlayabilirim belki bende burada yetmeyebilirim. Sürekli aynı şeyleri söylemek aynı şeyleri düşünmek demektir. Gün geçtikçe bende, burasıda değişecek. Hatta ben öyle bir sarılcam ki hayata. Planlarım var daha bırakmam.  
Sağlıcakla kalın.
Reklamlar

7 Yorumlar »

 1. Ne zaman geçicek bu dert tasa, kim üzdü seni bukadar çok?.. Yüreği bukadar güzel olan birini nasıl üzer bi insan? İnsanlar neden bukadar kötüler? Hep iyi kalpliliğimizden kaybettik bazı şeyleri dimi? Bi süreden sonra yoruluyo insan birini sevmekten korkuyo en basitinden sonra hayata küsüyo sanki herkes onun gibiymiş gibi,sanki hiçbir derdimiz yokmuş gibi bide bu aklımızı gurcalayıp duruyo. Yeniden başlamalı,, seninde dediğin gibi pahalı kıyafetler kendini popüler yapma çabaları yada yalandan bi sevgili yapma çabası bunları istemem. Yeniden başlıyacaksak eğer güzel düşünmek gerek ki güzel olsun herşey. Yanımda beni anlayan biri olsun kâfi, fazlası onların olsun. Demem o ki daha çok genciz gençsin asla hayata küsme herzaman için bi çıkış vardır sadece bazen bakış açımızı değiştirmemiz gerekir…. Yazılarını okuyunca seninle karşılıklı sohpet ediyormuşçasına hissediyorum güzel birşey yapıyorsun en azından bu vesileyle bu saatlerde dertleşip konuşacağım birini bulmuş oluyorum sağlıcakla kal yeni yazılarını dörr gözle bekliyorum.

  Beğen

 2. İnsanların dertlerini bu kadar basite indirgeyemeyiz, huzuru ve mutluluğu bulmak da bu kadar basit olmuyor genelde. Bu yazını büyük bi ihtimalle sıcacık evinde yazdın sıcacık derken ailenin olduğu bir yuvadan bahsediyorum. Evinde onlarca marka ayakkabısı varken yeni çıkanı alamadığı için üzülenlere diyorsan seninle aynı fikirdeyim ama evi barkı olmayan, delik ayakkabı ve eski yırtık elbisesi ile yaşayan bir çoğumuzun çöpe attığımız artan yemeği bulamayan insanlardan mutlu ve huzurlu olmalarını nasıl isteyebiliriz? Annesiz babasız yurtlarda büyümüş gençlere takma kafana üzülme nasıl diyebiliriz? İnsan insanın acısını üzüntüsünü anlamaya çalışır ama aynı acıyı yaşadığı zaman anlar.

  Beğen

 3. Asla anlayamayız. Çünkü hayatımız onlar gibi değil. Ne hissettiklerini, hayallerini bilemeyiz. Herkes şanslı doğmaz bu hayatta. Kimi milyonerin kızıdır, kimisi sokakta yaşayan bir adamın kızıdır. Şartlar eşit değildir, hayat eşit değildir. Ama her şeyin nedenini sayan hayat, bunun da nedenini bulmuştur. Vardır yani mutlaka. Belki ömürlerinde, zengin olan asla mutlu olamazken, fakir olan mutlu olacaktır. Her şeyin karşılığı olduğuna inanıyorum. Bu konu üzerinde çok düşündüm, ne yapabiliriz Nasıl değişebilir gibisinden. Ama öyle bir sistem ki bu, çalışsan bile senelerce, fakir hep fakir, zengin hep zengin. Çocukların sokaklarda dilendirilmesine karşıyım. Bu soğukta, isterse sıcakta olsun. Yine de karşıyım. O çocuk çocukluğunu yaşaması gerekirken, sorumluluk alması. Üzüyor. Bazıları için çok üzülüyorum. Hele de bu kışta evsiz insanların olmasına. Ama şu konudan acımıyorum, eli ayağı tutan bir aile, çocuğunu dilendiriyorsa. İşyerinde helal kazanmak yerine, insanların kazançlarıyla oynuyorsa. Birde onları içkiye, sigaraya veriyorsa. Hak etmiyordur, parayı da, insanların hakkını da. Mutlu olmaya gelince. İnsan en ufak bir şeyle bile mutlu olabilmeli. Yaşadığı için, yanında sevdiği bir tane insan bile varsa, buna şükredebilmeli.

  Beğen

 4. Dertlerini birisiyle oturup paylaşmakmı istemiyorsun, derdini paylaşacak gerçek dostumu bulamadın da yazarak rahatlıyorsun? yoksa senin asıl derdin yazmadığın yazamadığın zamanlarmı?

  Beğen

 5. İnsanlar yanlız kalmaktan korkarlar, o yüzden hep yanlış dostlar, yanlış eş ler seçerler bir panik havasında. Yanlızlıktan korkmayan insan evlenmek için acele etmez, kendisine zararı dokunan arkadaşlarından uzaklaşır yanlızlığın tadını çıkarır, bu yüzden onlar geceleri çokta fazla üzülmezler kendi kendilerini sorgularlar. Seninde dediğin gibi duvarlar arasında sıkışmış gibi hissetmezler, doğru insan yoksa o yanlızlığı hiç bir şeye değişmezler. Ben yanlız kalmanın profösörü olmuşum 🙂 Aslında geceleri benim huzur bulduğum saatlerdir. Yorumumu Neşet Ertaş'ın bir sözüyle bitireyim, yine tesadüf az önce okudum bu sözleri. “Sessizliğini duymayan birine sevdanı verme. Göynün incinir, uykuların ziyan olur.”

  Beğen

 6. Varlık içerisinde olan, yokluğa takılırsa acı çeker. Daha fazlasını istemek gibi. Yokluk içerisinde olan, varlığa odaklanırsa mutlu olur. Görmek, duymak, koklamak ve falan yapmak gibi. Yani her şey bakış açısına göre değişir. Sahip olmadığın bir şeye önem verdikçe yoksullaşırsın. Elindekilere değer verdikçe zenginleşirsin.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: